Fabryki w Polsce

Produkcja butelki Lipton Ice Tea [VIDEO]

Wiele butelek, z których spożywamy napoje, pochodzi z odzysku. W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” śledzimy cały proces produkcji butelki z recyklingu. W tym celu zobaczymy pracę kilku różnych zakładów.

W materiale przedstawiamy Wam produkcję butelek z napojami marki Lipton Ice Tea. To popularna herbata mrożona wytwarzana przez koncern Pepsico. Jednak nim pracownicy fabryki w Michrowie wleją napój do butelki, musi nastąpić kilka procesów.

Długa droga

Cały proces zaczyna się od… kosza na śmieci. To do żółtych pojemników trafiają (a przynajmniej powinny trafiać) zużyte plastikowe butelki.

Następnie zobaczycie m.in. proces sortowania, segregacji ręcznej i mechanicznej. Sprasowane bele z produktami trafiają do zakładu firmy PRT w Radomsku. To tutaj następuje oczyszczanie butelek, mielenie na płatki, a następnie do pracy wchodzi ekstruder, którego rolą jest wytłaczanie masy.

W naszym programie pokażemy także fabrykę firmy Alpla. Tutaj powstaje preforma butelki, która następnie kierowana jest do zakładu Pepsico w Michrowie. W mazowieckim zakładzie preformy trafiają do pieca, a następnie są rozdmuchiwane. Tak powstaje butelka, do której wlewane są napoje.

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką recyklingu, to warto zobaczyć inne nasze programy.

Z kamerą programu „Fabryki w Polsce” zwiedzaliśmy m.in. zakład Elektro Recykling w Nowym Tomyślu, gdzie w ciągu godziny odzyskiwanych jest 7,5 tony surowców wtórnych. Zobaczcie także odcinek z zakładu grupy Recykl z Chełma, którego pracownicy zajmują się recyklingiem opon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *