Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #66: Termoprasa

W zakładach produkcyjnych możemy znaleźć wiele różnych rodzajów pras. Nagraliśmy odcinek o specyfice prasy hydraulicznej. Jednak pisaliśmy też o znaczeniu wibroprasy czy prasy pneumatycznej. A czym charakteryzuje się termoprasa?

Prasa termotransferowa – to rodzaj urządzenia, który poprzez nacisk i zastosowanie temperatury łączy ze sobą elementy.

Bardzo często termoprasa jest stosowana przy produkcji koszulek z nadrukami. Mechanizm jest dosyć prosty. Pod urządzeniem należy równomiernie rozłożyć tkaninę i przygotować wzór. Następnie prasa się nagrzewa i poprzez odpowiednie dociśnięcie, wzór jest przenoszony na materiał.

Ten mechanizm może być także wykorzystany przy obróbce innych materiałów, jak torby, poszewki, obrusy czy drewniane podkłady.

Jak możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce” termoprasa jest również używana przy produkcji drzwi przeciwpożarowych. W zakładzie Assa Abloy Mercor Doors prasa termotransferowa służy do łączenia warstw skrzydeł drzwi.

Ręczna czy pneumatyczna?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje termoprasy. Te manualne trzeba otwierać i zamykać ręcznie, co może wymagać większych nakładów siły. Niemniej znajdziemy także prasy pneumatyczne, które dzięki kompresorowi nie wymagają użycia naszych mięśni, są także bardziej dokładne pod względem nacisku.

Urządzenia mogą się też różnić pod względem wielkości, co często jest związane z rodzajem obrabianego materiału. Niektóre termoprasy mogą mieć także zamontowane nowoczesne udogodnienia, jak np. sygnały dźwiękowe czy wyświetlacze LED.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *