Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #88: Hot-stamping

Aby przyciągnąć nowych klientów, producenci stawiają nie tylko na jakość swoich wyrobów, ale także odpowiednie zdobienie. Jednym z rozwiązań poligraficznych, które trwale i estetycznie może ozdobić etykiety, wizytówki, ale także różne inne produkty jest metoda hot-stampingu.

Hot-stamping, zwany także termodrukiem czy hot-printem to sposób wytłaczania druku na gorąco. Do tego celu wykorzystuje się specjalną folię hot-stampingową, a także matrycę oraz stemple.

Folia hot-stampingowa składa się z kilku warstw. Warstwa rozdzielająca służy do oddzielenia warstwy nośnej od warstw właściwych, natomiast dzięki części aluminiowej można nadać produktowi specyficzny, metaliczny blask. Wyróżniamy także warstwę lakieru, czyli element zabezpieczający oraz warstwę klejową.

Jak przebiega ten proces? Pierwszy element hot-stampingu to nagrzanie do ok. 100 stopni Celsjusza matrycy, która połączy folię z zadrukowaną powierzchnią. Pod wpływem temperatury nadruk wnika w każdą warstwę folii. W momencie zetknięcia się z warstwą klejową następuje roztapianie nadruku i trwałe połączenie z materiałem.

Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest wytrzymałość. Produkty, na których została przeprowadzona metoda hot-stampingu będą trwale posiadać nadrukowany element graficzny. Producenci, którzy decydują się na tę metodę kierują się także tym, że ich produkt będzie się wyróżniał.

Metoda termodruku jest stosowana m.in. w fabryce AGD Biazet w Białymstoku. Pełen proces produkcji możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *