System klasy MES firmy Comarch umożliwia szybką i skuteczną kontrolę produkcji w firmie, eliminuje „wąskie gardła” w fabryce oraz redukuje marnotrawstwo. Szerzej o możliwościach tego systemu opowiedzą eksperci Comarch podczas webinaru, który odbędzie się 19 kwietnia br. Podczas wirtualnego spotkania będzie można także zadać pytania, nurtujące z pewnością np. niejednego szefa produkcji…
Jakie są główne cechy i zalety systemu MES (Manufacturing Execution System)? Zacznijmy od realnego przykładu z rynku niemieckiego, który zilustruje z jakimi problemami może poradzić sobie taki system.
Jedna z niemieckich firm z branży elektronicznej (nazwijmy ją „firmą X”) miała wiele różnych bolączek przy prowadzeniu swojej działalności produkcyjnej. Eksperci zwrócili uwagę, że podstawowymi problemami trapiącymi to przedsiębiorstwo były nieefektywne manualne raportowanie i zajmujący zbyt wiele czasu obieg dokumentów oraz brak możliwości dalekosiężnego planowania, ze względu na niepewną dostępność komponentów produkcyjnych. Firma musiała również mierzyć się m.in. z częstą blokadą linii produkcyjnej, którą powodowały wymienione powyżej braki materiałowe.
Podczas analizy przedwdrożeniowej przedsiębiorstwa między innymi zwrócono uwagę na duże ilości generowanych informacji, które są istotne pod względem optymalizacji produkcji. Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu Comarch IoT MES zostały one nie tylko usystematyzowane i uporządkowane, ale też udostępnione szerszemu gronu zaawansowanych użytkowników celem analizy i optymalizacji procesów jak również całego flow informacji pomiędzy maszyną, człowiekiem a oprogramowaniem.
Jednoznacznie okazało się, że spośród wszystkich obecnych na rynku rozwiązań – implementacja systemu Comarch w najefektywniejszy sposób przyczyniła się do realizacji założeń przeprowadzonej analizy, a także zaoszczędzenia cennego czasu zarządu i działu IT, przeznaczonego na proces wyboru wszechstronnego, dobrze dopasowanego systemu.
Comarch IoT MES pomaga w rozwiązywaniu problemów
Odpowiednim narzędziem dla firmy X i wielu innych okazał się produkt Comarch IoT MES. Jest to system monitorowania i zarządzania procesami produkcyjnymi, wykorzystywany również do wspomagania i ułatwienia przepływu informacji na produkcji, jak również optymalizacji wykorzystania zasobów produkcyjnych, a nawet opomiarowania zużywanych mediów (m.in. energia elektryczna, gaz, chłodziwo, etc.). Comarch IoT MES charakteryzuje wiele unikatowych i pomocnych właściwości, m.in. intuicyjny interfejs graficzny, elastyczność systemu dla różnych typów produkcji, ale również ułatwiona integracja dla wszystkich podsystemów wspierających procesy produkcyjne, jak Utrzymanie Ruchu, CMMS, Kontrola jakości, Magazyn, czy Planowanie Zdolności Produkcyjnych.
Przede wszystkim Comarch IoT MES zbiera dane w czasie rzeczywistym, bezpośrednio z maszyn i stanowisk produkcyjnych – od użytkowników i operatorów. Dzięki temu firma może na bieżąco monitorować przepływ materiałów i zleceń produkcyjnych w hali oraz analizować całkowitą efektywność zasobów, jak też stan techniczny maszyn i urządzeń. Kolejnym elementem ekosystemu Industry 4.0 jest rozwiązanie Comarch Asset Tracking, które w naturalny sposób współpracuje z systemem Comarch IoT MES. Jest to rozwiązanie umożliwiające automatyczne identyfikowanie i lokalizowanie kluczowych zasobów dla przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu tej technologii, logistycy firmy mogą zdalnie i w czasie rzeczywistym monitorować położenie maszyn, narzędzi, produktów, materiałów czy innych zasobów niezbędnych w procesach produkcyjnych, co pozwala na optymalizację całej intralogistyki przedsiębiorstwa.
Podsumowując, dzięki zastosowaniu i wdrożeniu oprogramowania z zakresu ekosystemu Industry 4.0 firma X wyeliminowała wiele niekorzystnych czynników wpływających na ogólną efektywność zakładu, rozpoznała i zminimalizowała tzw. wąskie gardła w procesie produkcji oraz znacznie zredukowała marnotrawstwo posiadanych zasobów.
Digitalizacja i Unified Namespace
To jednak nie wszystko, Comarch IoT MES jako rozwiązanie uniwersalne wykracza poza ramy tradycyjnego systemu klasy MES. Zastosowane technologie umożliwiają zastąpienie dokumentacji papierowej (która także była jedną z bolączek firmy X, dzięki czemu zarząd przedsiębiorstwa wyeliminował potencjalne błędy związane z ręcznym wprowadzaniem danych) jak również unifikację i ułatwioną identyfikację danych, optymalizując transfer informacji pomiędzy kluczowymi elementami całego ekosystemu firmy. Wszystkie informacje zbierane z automatycznie z maszyn, czy też ręcznie przez operatorów są przechowywane w podręcznej i wygodnej w obsłudze bazie danych, umożliwiającą sprawną analizę danych aktualnych i historycznych oraz dostęp do nich dla osób o odpowiednich uprawnieniach.
Sprawną integrację z maszynami – za pomocą znanych i dostępnych interfejsów – jak również połączenie z innymi systemami wspierającymi produkcję, Comarch IoT MES osiąga dzięki zastosowaniu modelu UNS (Unified Namespace). Dane produkcyjne przechowywane są hierarchicznie w jednym miejscu, z prostymi i jednoznacznymi identyfikatorami, dzięki czemu są dostępne do wymiany w czasie rzeczywistym z poziomu każdego zintegrowanego systemu.
Webinar
Comarch IoT MES oraz Comarch Asset Tracking posiadają także wiele innych wartościowych funkcjonalności i cech własnych. O pozostałych ich zaletach dowiecie się z webinaru poświęconego tematyce zarządzania produkcją i jej monitorowania dzięki nowoczesnym prowadzonego przez ekspertów Comarch Enterprise Resource Planning
Podczas wydarzenia jego uczestnicy zapoznają się z ekosystemem Comarch Industry 4.0 i jego kluczowymi komponentami. W trakcie webinaru poruszone zostaną również wątki związane z integracją oprogramowania z maszynami (poprzez nowoczesne rozwiązania IoT) oraz z systemem Comarch ERP XL. Obecni na wydarzeniu eksperci opowiedzą również o takich kwestiach, jak np. pomiar efektywności linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym, cyfryzacja procesów produkcyjnych czy szczegółowe rozliczanie zleceń produkcyjnych wraz z całkowitym kosztem wytworzenia dla różnych typów produkcji.
Wydarzenie rozpocznie się w środę 19 kwietnia br. o godzinie 11:00. W trakcie spotkania eksperci Comarch ERP będą dostępni również na czacie. Można także zgłaszać pytania i uwagi przed wydarzeniem, a najczęściej pojawiające się wątki zostaną omówione przez ekspertów w trakcie webinaru.
Wszelkie szczegóły związane z webinarem, a także informacje o zapisach znajdziesz TUTAJ.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Dodaj komentarz