Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Technologie

Jak technologia Comarchu pomaga w fabryce pokryć dachowych?

Kilka tygodni temu pisaliśmy o oprogramowaniach Comarchu, które spełniają ważne zadania w fabrykach. Lepiej organizują pracę, przyspieszają produkcję oraz zmniejszają ryzyko popełnienia błędu. Tym razem możemy przekonać się, w jaki sposób technologia firmy z Krakowa pomaga u producenta pokryć dachowych – firmy Blachotrapez.

Dlaczego Blachotrapez zdecydował się na rozwiązania ERP XL? Dotychczasowe oprogramowania przestały spełniać oczekiwania firmy. Producent pokryć dachowych w ostatnim czasie poszerzył swoją ofertę, a produkty spółki pojawiły się na nowych rynkach. Firma potrzebowała systemów, które pomogą w zarządzaniu produkcją w nowej rzeczywistości.

„ERP XL pozwala na monitorowanie i analizę sporej ilości danych”

Tak wygląda system ERP XL. Fot. Comarch

Tak wygląda system ERP XL. Fot. Comarch

Blachotrapez potrzebował technologii, która byłaby odpowiednia do prowadzenia produkcji dyskretnej. Chodzi o wytwarzanie jednostkowych, łatwych do identyfikacji produktów. Pod koniec procesu produkcyjnego można odróżnić materiały, nawet jeżeli sprawiają wrażenie bardzo podobnych. Ich głównym elementem jest lista składowa odzwierciedlająca surowcowy skład wyrobu gotowego.

Technologia Comarch ERP XL może znacznie pomóc w rozpoznaniu. Comarch ERP XL umożliwia zarówno definiowanie prostych receptur, jak i rozbudowanych ścieżek działań niezbędnych do wytworzenia produktu, uwzględniających najdrobniejsze nawet elementy etapów produkcyjnych.

– Dużą zaletą jest to, że sporo rzeczy w procesie produkcji jest wyłapywanych: rzeczywisty czas produkcji i założony czas technologiczny. Możemy również porównywać czas i koszty jakie były planowane, a jakie są rzeczywiste. Dzięki systemowi wiemy, jak to wpływa na cenę oraz czy technologie produkcyjne są dobrze napisane. Comarch ERP XL pozwala nam na monitorowanie i analizę sporej ilości danych, dużo więcej wiemy o produkcji mając rozpisane szczegóły w technologiach i realizacjach. To bardzo ważne dla zachowania konkurencyjności produkcji – mówi Tomasz Magiera, Kierownik Procesów Technologicznych w Blachotrapez.

Nadzorowanie materiałów i zamówień

System Comarchu

System Comarchu

Oprogramowanie ERP XL pozwala również na całkowite śledzenie surowców, które są dostarczane do fabryki firmy. W przypadku tak dużego przedsiębiorstwa, jak Blachotrapez ilości są w liczone w tysiącach ton. Dlatego bardzo ważne jest szybkie i precyzyjne dotarcie partii materiału.

Dzięki technologii firmy Comarch, producent ma możliwość nadzoru od jakiego dostawcy i z jakiego dnia pochodzi surowiec. Co więcej technologia pozwala także na szybką informację o pochodzeniu materiału. To ważne w przypadku reklamacji dotyczącej określonej partii surowca.

Comarch ERP XL zawiera także moduł Modelowania Procesów. Jaki ma to wpływ na zarządzanie produkcją? Przykładowo, kiedy do firmy przychodzi dokument PZ (przyjęcie zewnętrzne) od dostawcy, system automatycznie go wyłapuje i wie, że musi zrobić przesunięcie magazynowe. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko popełnienia błędu, a pracownicy zakładu mogą przeznaczyć czas na inne czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *