Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #84: Strugarka

Temperówka, zastrugaczka bądź strugaczka. Te potoczne nazwy określają niewielki przyrząd służący do podostrzania ołówków bądź kredek. A do czego wykorzystywana jest strugarka? To urządzenie, które znajdziemy w niejednym zakładzie meblarskim bądź stolarskim, choć prostsze wersje maszyny mogą także posiadać zwykli użytkownicy.

Strugarko-grubościówka. Fot. Wikipedia

Strugarko-grubościówka. Fot. Wikipedia

Strugarka do drewna to urządzenie, które służy do obróbki surowego materiału. Dzięki niemu możemy uzyskać odpowiedni kształt drewna.

Wyróżniamy także strugarkę-grubościówkę, którą, jak wskazuje nazwa, stosuje się do nadania drewnu określonej grubości i gładkości. Możemy także spotkać się ze strugarko-wyrównarko-grubościówką. To urządzenie o skomplikowanej nazwie, oprócz nadania drewnu odpowiedniego kształtu i grubości, umożliwia także wyrównanie krawędzi naszych materiałów.

Na rynku funkcjonuje kilka różnych rodzajów strugarek. Znajdziemy zarówno urządzenia przemysłowe o wielkich gabarytach. Tego typu maszyny najczęściej spełniają swoją rolę w zakładach ciesielskich, stolarskich czy meblarskich. Ze strugarki korzystają m.in. pracownicy fabryki Fakro, którzy zajmują się produkcją okien drewniano-aluminiowych. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega ich praca, to u góry strony zobaczycie odcinek naszego programu prostu z zakładu Fakro.

Strugarka. Fot. Wikipedia

Strugarka. Fot. Wikipedia

Jednak znajdziemy także niewielkie, ręczne modele, dzięki którym samodzielnie można wykonać np. specjalne kształty w drewnianych meblach.

Warto dodać, że istnieją także strugarki do metalu. To urządzenia służące do obróbki płaszczyzn poprzez skrawanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *