Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #97: Młyn bijakowy

Istnieją różne rodzaje młynów. Ten termin może nam się kojarzyć z budynkiem, w którym mieli się ziarna zbóż. Znajdziemy także młyn węglowy służący do mielenia węgla podczas spalania oraz papierniczy, czyli zakład do produkcji papieru. A do czego wykorzystywany jest młyn bijakowy?

Podstawową rolą młyna bijakowego jest rozdrabnianie. Dzięki niemu możemy rozbić biomasę, np. zrębki drzewne, łodygi, słomę czy gałęzie. Z tego powodu młyn bijakowy jest wykorzystywany m.in. do produkcji pelletu, co możecie zobaczyć w odcinku programu Fabryki w Polsce, który nagraliśmy w zakładzie Pellet Energy. Urządzenie może być również używane podczas produkcji sklejki i innych bio-produktów.

Dzięki swoim właściwościom młyny bijakowe są także stosowane w branży rolniczej. Bowiem maszyna nadaje się również do rozdrabniania takich produktów, jak kukurydza, fasola, pszenica czy orzeszki ziemne.

Mechanizm młyna bijakowego

Młyny bijakowe opierają się na prostym mechanizmie ssąco-tłoczącym. Materiał, który chcemy rozdrobnić, umieszcza się w komorze bijakowej. Tam pod wpływem uderzeń młotów zostaje rozdrobniony. Produkty wylatują w momencie, gdy średnica rozdrobnionego materiału jest większa od otworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *