Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Czy energetyka odnawialna zastąpi kiedyś węgiel?

Aktualności

W jaki sposób skutecznie zarządzać zasobami odnawialnych źródeł energii? Tauron uruchamia specjalny projekt

Odnawialne źródła energii mogą w przyszłości stać się najważniejszym elementem polskiej energetyki Jednym z „naturalnych” problemów OZE jest jednak konieczność „dostosowania się” do warunków pogodowych. Grupa Tauron rozpoczęła projekt „Wirtualna Elektrownia”, który ma odpowiednio zarządzać i rezerwować zasoby odnawialnych źródeł energii. Niedawno polski koncern energetyczny poinformował, że projekt zostanie uruchomiony m. in. w Elektrowni Wodnej Lubachów, która pracuje już od… 100 lat.

Głównym celem projektu „Wirtualna Elektrownia” jest właściwe zarządzanie pracą OZE. Będzie to możliwe poprzez odpowiednie sterowanie wytwarzaniem i poborem energii we wszystkich obiektach, przyłączonych do elektrowni wirtualnej. Tauron podkreśla, że do „WE” mogą być podłączone wszystkie obiekty energetyczne bez względu na lokalizację i miejsce przyłączenia do sieci.

Za pomocą jakich urządzeń będzie można zarządzać OZE? Jeden z najważniejszych elementów to system mikrokomputerowy – stworzony specjalne na potrzeby „WE” – AILU (Artifical Inteligence Local Unit). – Umożliwia on zdalne sterowanie i autonomiczne bilansowanie grupy źródeł wytwórczy i odbiorników energii elektrycznej. Rozwiązanie to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przed atakiem z zewnątrz. Pozwala także przejść, w szczególnych sytuacjach, w tryb pracy autonomicznej i w pełni samodzielnie sterować urządzeniami na obiekcie.  – wyjaśnia w komunikacie Grupa Tauron.

Dzięki uruchomieniu specjalnej platformy, Tauron będzie mógł lepiej optymalizować rozkład mocy, poprawić parametry zasilania czy zarządzać mocą bierną i poziomem napięć.

Jednym z miejsc, podłączonych do „Wirtualnej Elektrowni” będzie stuletnia Elektrownia Wodna Lubachów (okolice Wałbrzycha). Obecnie trwają tam prace modernizacyjne, które potrwają do maja. Efektem tych działań będzie możliwość regulacji mocy czynnej od -0,5 do +1,7 MW, dostępnej w trybie sterowania zdalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *