Zwiększenie elastyczności produkcji i poszerzenie portfolio marki. To jedne z argumentów, dla których zdecydowano się na zakup Przetwórni Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski. Nabywca – spółka Herbapol-Lublin to jeden z największych polskich producentów herbat dżemów i syropów.
Lubawska fabryka cieszy się ciekawą historią. Jeszcze w XIX wieku mieścił się tu browar, a w czasie II wojny światowej – fabryka spożywcza. Po 1945 r. uruchomiono tu przetwórnię owoców i warzyw, która działa to dziś.
Na hali produkcyjnej o wielkości 6 tys. m2 mieszczą się cztery linie produkcyjne (w zeszłym roku rozpoczął pracę zespół pakowania automatycznego). Odbywa się tam obróbka, przygotowanie i pasteryzacja owoców i warzyw do produkcji przetworów. Wytwarzane są tu m.in. dżemy, marmolady, powidła i konfitury. Jakość wyrobów lubawskiej fabryki została wielokrotnie potwierdzona poprzez liczne nagrody i certyfikaty.
Każdego roku w Przetwórni Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski produkuje się 3650 ton wyrobów gotowych.
Jesteście ciekawi na czym polega przetwórstwo warzyw i owoców? Pokazaliśmy to w jednym z naszych programów, który możecie obejrzeć u góry strony.
Przejęcie
Dotychczas przetwórnia w Lubawie współpracowała z Herbapolem-Lublin. 1 października br. zakład produkcyjny został włączony do struktur Grupy. Dyrektorem oddziału Herbapolu zostanie dotychczasowy właściciel – Robert Kowalkowski.
– Będąc wiceliderem kategorii, widzimy obszary, które mają potencjał i chcemy to wykorzystać. Nowy zakład produkcyjny pozwoli nam zwiększyć elastyczność produkcji, co stwarza możliwość dalszego poszerzenia portfolio marki i nieustannej ewolucji w ramach tej kategorii rynkowej. Wiedza i wieloletnie doświadczenie dotychczasowego właściciela firmy oraz zespołu jest nieocenioną wartością i z pewnością wzbogaci nasz – wspólny już – biznes – mówi Evangelos Evangelou, prezes zarządu „Herbapol-Lublin” S.A.
Herbapol-Lublin to jeden z liderów na rynku syropów owocowych, herbat czerwonych, białych, zielonych i ziołowych oraz dżemów. Główna fabryka grupy mieści się w Lublinie, gdzie wytwarzane są zioła, herbaty i syropy. Natomiast w Białymstoku produkowane są produkty zielarskie.
Dodaj komentarz