W życiu osobistym śledzenie i nadzór nie kojarzą nam się z niczym dobrym. Inaczej sprawa wygląda, kiedy zarządzamy dużą fabryką lub magazynem. Automatyczne określanie położenia produktów lub narzędzi pomoże w uzyskaniu lepszej wydajności zakładu. (Artykuł sponsorowany)
Jak to możliwe? Zobaczmy, jak funkcjonuje technologia polskiego producenta – Comarch Asset Tracking.
Na łamach naszego portalu pisaliśmy już o technologiach firmy Comarch. To choćby MES Comarch Industry 4.0, który zapewnia zdalny dostęp do danych, dzięki czemu zarządzający fabryką mogą kontrolować pracę maszyn, zdalnie zarządzać produkcją i optymalizować jej koszty. Inny przykład to Smart Metering. Ten produkt Comarchu to inteligentny system pomiarowy, który umożliwia zdalny odczyt danych z liczników wody, gazu, energii elektrycznej czy innych mediów. W ten sposób kierownictwo fabryki może stale kontrolować zużycie mediów, a co istotne, zaplanować dalszą produkcję.
Przyjrzyjmy się kolejnemu produktowi, wykorzystującemu najnowsze technologie utworzonemu przez polskiego producenta.
Cyfrowy monitoring zasobów
Comarch Asset Tracking to rozwiązanie, które w sposób automatyczny umożliwia lokalizację materiałów, narzędzi, maszyn czy pojazdów. Za pomocą aplikacji i połączeniu z Internetem, zarządzający fabryką mogą nie tylko śledzić ich położenie, ale także szczegółowo analizować zebrane dane.
Jak działa to oprogramowanie Comarchu? System opiera się na „komunikacji” mobilnych znaczników oraz urządzeń stacjonarnych typu Gateway. Znaczniki można zamontować w poszczególnych zasobach, jak półprodukty, narzędzia czy maszyny.
Trzy komplementarne technologie
Klienci, którzy zamierzają skorzystać rozwiązania wybiorą spośród trzech technologii: Ultra Wideband (UWB), Bluetooth lub RFID.
UWB to rodzaj komunikacji radiowej, która bazuje na bardzo częstym wysyłaniu krótkotrwałych impulsów w szerokim zakresie częstotliwości. Do celów lokalizacji obliczana jest odległość między nadajnikiem a odbiornikiem, dzięki metodzie time of flight – pomiaru czasu przesłania sygnału. Sygnały docierające z kilku urządzeń Comarch UWB Node (stacjonarnych satelit) są przetwarzane na znacznikach Comarch UWB Tag, gdzie przy pomocy odpowiedniego algorytmu określane jest ich położenie w przestrzeni. Dane lokalizacyjne z setek urządzeń mobilnych UWB Tag są przekazywane poprzez stacjonarne urządzenia UWB Node do Internetu, aby w czasie rzeczywistym mogły zostać zinterpretowane przez aplikację chmurową Comarch Asset Tracking – tłumaczą przedstawiciele Comarchu.
W ramach Comarch Asset Tracking można także skorzystać z technologii Bluetooth. Znacznik, który zostaje przypięty do śledzonego zasobu (np. maszyny) nadaje sygnał do rozmieszczonych w pomieszczeniach, urządzeń IoT Hub, które za pośrednictwem Internetu Rzeczy wysyłają pozycję do naszego systemu.
Trzecia z możliwości to technologia UHF RFID. W ramach tego połączenia, każdy element, który zamierzamy śledzić jest wyposażony w pasywny, miniaturowy znacznik. Pozwala to na lokalizację za pomocą czytnika oraz anteny, gdy materiał znajduje się w konkretnym miejscu.
Precyzyjne i szybkie lokalizowanie to zysk
Skoro już wiemy, w jaki sposób korzysta się z technologii Comarch Asset Tracking, to dowiedzmy się czegoś o możliwościach oprogramowania.
Przede wszystkim system pozwala na dynamiczną i precyzyjną lokalizację naszych zasobów. Jest to szczególnie pomocne w fabrykach i magazynach, które przechowują dużą ilość towarów i surowców. System Comarchu jest w stanie zlokalizować położenie naszych materiałów z dokładnością do 0,5 metra. Dzięki temu zarządzający zakładem mogą zaoszczędzić na kosztach związanych z czasochłonnym poszukiwaniem towaru.
System Comarch Asset Tracking to także możliwość korzystania z analizy szczegółowych danych dotyczących naszych zasobów. Niełatwo dzisiaj utrzymać odpowiednią równowagę między niedoborem a nadwyżką. Natomiast dzięki przepływowi danych w czasie rzeczywistym, szefowie produkcji mogą łatwo znaleźć źródła przestojów i „wąskie gardła” na swoich liniach produkcyjnych. W ten sposób narzędzia analityczne Comarch Asset Tracking mogą doprowadzić do zwiększania wydajności i redukcji kosztów w produkcji.
Rozwiązanie Comarch Asset Tracking pozwala zoptymalizować wykorzystanie narzędzi, dostarcza również obiektywnych danych nt. rzeczywistej eksploatacji (np. wózków widłowych), co pomaga efektywnie wykorzystywać kosztowne zasoby firmy.
Generowane raporty dostarczają wymiernych informacji, na podstawie których możliwe jest podjęcie decyzji o inwestycjach lub przesunięciu środków w inne miejsce.
Zdalny monitoring buforów poprzez automatyczne zliczanie zasobów danego rodzaju w strefach buforowych, pozwala na bieżąco monitorować ich zapełnienie oraz automatycznie powiadamiać pracowników o potrzebie dostarczenia kolejnych sztuk lub czasowego wstrzymania produkcji. Eliminuje to konieczność ciągłego nadzoru buforów przez pracowników czy obiegu kart kanbanowych.
Za pomocą systemu Asset Tracking można weryfikować, czy odpowiednie komponenty pobrano z regału, umieszczono w należytym pojemniku, a ostatecznie na przeznaczonym stanowisku produkcyjnym przed rozpoczęciem zadania. Pozwala to przyspieszyć prace, zapobiec wadom produkcyjnym i przestojom.
—
Zarządzanie dużą halą produkcyjną to nie lada wyzwanie. Ogarnięcie niezliczonej ilości maszyn czy pracowniczych obowiązków może przerosnąć nie jednego kierownika. We współczesnym biznesie zbyt długie przestoje mogą okazać się bolesne w skutkach finansowych. Jeżeli pracownicy mogą dysponować oprogramowaniem, które pomoże im szybko zlokalizować materiały, a kierownictwo fabryki będzie posiadać informacje o źródłach przestojów, można uniknąć wielu strat. To wszystko oferuje system Comarch Asset Tracking.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie Comarch Asset Tracking na optymalizację procesów produkcyjnych i logistycznych oraz wprowadzić swoją firmę w świat Industry 4.0, pobierz nasz bezpłatny White Paper.
Sprawdź jakie korzyści przyniesie Twojej firmy implementacja Comarch Asset Tracking – skontaktuj się z nami.
Dodaj komentarz