Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Fot. Agencja Rozwoju Przemysłu

Aktualności

20 mln zł na rozwój produkcji i ekspansję zagraniczną. „Energop może być championem w swojej branży”

Kilka dni temu Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że przeznaczy 20 mln zł na dalsze inwestycje firmy Energop. Spółka z Sochaczewa zajmuje się produkcją rurociągów kompletnych i rurociągów przesyłowych. Swoje produkty dostarcza m.in. dla branży energetycznej, przemysłu gazowego i chemicznego, budownictwa przemysłowego czy przemysłu wydobywczego. – Energop ma duże przewagi konkurencyjne i może być liderem w swojej branży, ale żeby ten cel osiągnąć potrzebne są inwestycje. Cieszę się, że dzięki naszemu dokapitalizowaniu zakład rozwinie swoje możliwości produkcyjne i zyska nowe kontrakty – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes ARP S.A.

Podobnego zdania był także Maciej Małecki (przewodniczący komisji ds. energii i skarbu państwa), który podczas konferencji na temat rozwoju Energopu powiedział: –Zawsze uważałem, że polskie firmy stać na wiele i trzeba im pomagać w rozwoju a nie bezmyślnie prywatyzować i się ich pozbywać. Spółki skarbu państwa potrzebują dobrego zarządzania, a czasami mądrego dokapitalizowania, żeby rozwinąć skrzydła.

20 mln zł od ARP pozwoli m.in. na rewitalizację parku maszynowego. Umożliwi to wzrost produkcji o 25%. W najbliższych latach Energop zamierza skupić się na prefabrykacji rurociągów, produkcji zbiorników, cystern oraz pojemników metalowych (do zastosowań przemysłowych).

Dokapitalizowanie firmy ma również ułatwić dalszą ekspansję poza Polską. Już dzisiaj głównymi odbiorcami firmy (60-70%) są podmioty zagraniczne. Energop sprzedaje swoje materiały do Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec.

– Chcemy pozyskiwać kolejne kontrakty w generalnym wykonawstwie, co już nam się udaje, ale nie możemy na tym poprzestać. Musimy nadal zwiększać naszą atrakcyjność nie tylko na krajowym, ale i zagranicznym rynku. Oczywiście, sukces spółki nie byłby możliwy bez dużej klasy fachowców, którzy dzięki poprzez swoją  codzienną pracę i zaangażowanie, budują markę naszej firmy. I za to dziękuje całej, blisko trzystuosobowej załodze – powiedział Paweł Łapa, prezes ENERGOPu.

Firma z Sochaczewa jest obecna na rynku od 50 lat. Pół roku temu spółka dołączyła do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Jedną z konsekwencji tych działań było podpisanie umowy PGE na modernizację układu głównych rurociągów parowych i wodnych bloku nr 2 w Elektrowni Bełchatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *