Te najbardziej znane kły to rodzaj zębów, które służą nam głównie do rozgryzania pokarmu. Warto jednak wiedzieć, że możemy także wyróżnić narzędzie o takiej nazwie w produkcji przemysłowej – podczas obrabiania przedmiotów. Jakie jest główne przeznaczenie tego akcesorium?
Kły tokarskie są wykorzystywane do mocowania lub podtrzymywania obrabianego przedmiotu. Ze względu na budowę, jak i przeznaczenie możemy wyróżnić dwa typy kłów tokarskich: stałe i obrotowe.
Kły tokarskie stałe składają się z części roboczej, cylindrycznej oraz chwytu. Wykorzystuje się je głównie przy robotach tokarskich ciężkich, gdyż cechują się stabilną konstrukcją oraz są bardziej odporne na drgania.
Natomiast kły tokarskie obrotowe stosuje się do konika tokarki. Posiadają obrotową końcówkę, dzięki czemu nie następuje tarcie pomiędzy częścią roboczą kła a powierzchnią obrabianego przedmiotu. Kły tokarskie obrotowe wykorzystywane są przy robotach lżejszych, niemniej można się nimi posługiwać przy pracach o dużych prędkościach obrotowych.
O znaczeniu kłów tokarskich opowiedzieliśmy także w naszym programie, gdzie w Fabryce Narzędzi FANAR przedstawiliśmy pełen proces produkcji gwintowników. Z programu dowiecie się również na czym polega hartowanie lub do czego służą narzynki.
Dodaj komentarz