„Niewielka szopa, stolikowa piła tarczowa, dwóch wspólników – ojciec i syn” – tak wyglądały początki przedsiębiorstwa Kaczkan, założonego w 1989 roku we wsi Kiełkuty (woj. warmińsko-mazurski). Dzisiaj przedsiębiorstwo jest znane nie tylko w Polsce, gdyż swoje produkty eksportuje m.in. do Australii czy USA. Jak wygląda produkcja w przedsiębiorstwie? Wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka programu „Fabryki w Polsce”, gdzie przedstawiamy szczegółowy proces powstawania parkietu dwuwarstwowego.
Firma Kaczkan powstała w 1987 roku, a jej założycielami byli Henryk Kaczkan oraz jego syn – Józef. Obecnie do zarządzania rodzinną firmą wprowadzane jest trzecie pokolenie rodziny Kaczkanów.
Początkowo pracownicy przedsiębiorstwa zajmowali się głównie produkcją wyrobów tartacznych. Dopiero po dziesięciu latach w portfolio firmy znalazły się także produkty gotowe (np. parkiety lite czy deski podłogowe).
Ważnym momentem w historii firmy Kaczkan był rok 2002, kiedy powstała fabryka w Klonowym Dworze. To tutaj obecnie funkcjonuje innowacyjna fabryka wyrobów gotowych, a także główna siedziba i magazyn przedsiębiorstwa.
W ciągu kolejnych lat firma – przy wsparciu dotacji unijnych – zainwestowała w kolejne obiekty. W 2006 r. powstały nowoczesne hale produkcyjne do produkcji nowoczesnego parkietu dwuwarstwowego, a cztery lata później wybudowano jeden z najnowocześniejszych polskich tartaków – zamknięty w jednym ciągu produkcyjnym.
– Za sukcesem firmy stoi przykładnie dużej wagi do wyboru jak najlepszych surowców. Drewno, z którego produkowane są deski pochodzi niezmiennie ze sprawdzonych i racjonalnie zarządzanych źródeł – głównie z Warmii i Mazur – czytamy na stronie internetowej rodzinnego przedsiębiorstwa.
Firma przykłada również dużą wagę do właściwego monitorowania systemu produkcji. – Każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się w Polsce i jest nadzorowany przez eksperta, co odróżnia marką Kaczkan od firm, które produkują podłogę na skalę masową. Innowacyjne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji, optymalizację produkcji, obniżenie kosztów oraz ochronę środowiska – można przeczytać na stronie kaczkan.pl
Dodaj komentarz