Przemysł to specyficzne nazwy urządzeń, narzędzi, maszyn czy rozmaitych procesów. Warto również dowiedzieć się więcej, na czym polega działalność poszczególnych (wy)działów produkcji. W naszym słowników pisaliśmy już m.in. o dziale utrzymania ruchu czy o śluzie sanitarnej. Dzisiaj czas na przedstawienie miejsca, który pełni ważną rolę np. przy produkcji ceramiki sanitarnej.
Szkliwiernia. Według słownika języka polskiego to „pomieszczenie, w którym pokrywa się szkliwem przedmioty gliniane, ceramiczne itp.”. Celem szkliwienia jest nadanie przedmiotom estetycznego wyglądu oraz polepszenie ich właściwości użytkowych.
Aby lepiej wyobrazić sobie, na czym polega praca w dziale szkliwierni, warto zobaczyć odcinek programu „Akcja rekrutacja”, który nagraliśmy w fabryce firmy Roca. To światowe (78 fabryk na różnych kontynentach) przedsiębiorstwo jest producentem elementów wyposażenia łazienek: ceramiki, brodzików, wanien czy stelaży.
W gliwickiej fabryce „Roca” pracownicy szkliwierni zajmują się wyrównywaniem powierzchni wyrobów ceramicznych za pomocą pistoletów. Następnie przedmiot jest przenoszony do kabiny, gdzie specjalna maszyna nanosi szkliwo na wyroby.
– Przedmioty, które przychodzą z odlewni najpierw są weryfikowane. Poszukujemy, czy wyroby nie posiadają żadnych wad lub defektów – powiedział w programie Daniel Orzeł, inspektor w Dziale Szkliwiernia fabryki Roca Gliwice.
Zapytaliśmy go także, jakie umiejętności mają szczególne znaczenie podczas produkcji w szkliwierni. – W mojej pracy potrzebna jest dbałość o szczegóły i spostrzegawczość. To niezbędne, by znaleźć ubytki, które może posiadać przedmiot – dodał pracownik Roca Gliwice.
Dodaj komentarz