Inwestycja za ponad miliard złotych. Utworzenie 1,7 tys. miejsc pracy. 8 GW mocy zainstalowanej w urządzeniach na terenie Polski. To bardzo ambitne plany, których celem jest walka z chińską konkurencją na rynku producentów urządzeń fotowoltaicznych.
O nowej koncepcji porozumienia polskich producentów urządzeń fotowoltaicznych poinformowała w środę „Rzeczpospolita”. Sojusz rodzimych producentów utworzył się w maju, ale teraz dowiedzieliśmy się o konkretnych planach polskich przedsiębiorców.
Najbardziej interesującym projektem polskich producentów jest budowa wspólnej fabryki ogniw słonecznych o łącznej mocy produkcyjnej 1 GW na rok.
– Jako Polska już dziś jesteśmy znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej, ale jądrem innowacji w tym biznesie są ogniwa, które wciąż importujemy, głównie z Chin. Stąd pomysł budowy gigafabryki ogniw, z których korzystać będą producenci modułów, a część popłynie na eksport – wyjaśnia Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO).
Aktualnie trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Jak informuje „Rz” bardzo możliwe, że obiekt mógłby powstać na terenach, gdzie obecnie wydobywany jest węgiel kamienny lub brunatny. – To była nasza pierwsza myśl, bo tworząc nowe miejsca pracy, pomoglibyśmy tym regionom przejść trudny etap transformacji – dodaje Grzegorz Wiśniewski. Warto dodać, że firmy tworzące sojusz szacują, iż ich projekty w ciągu najbliższych lat mogą pomóc w stworzeniu 1,7 tys. miejsc pracy.
Oprócz koncepcji utworzenia – wartej ponad 1 mld zł – fabryki firmy zadeklarowały także rozwinięcie swoich mocy produkcyjnych.
Dodaj komentarz