Wydawało się, że pandemia Covid-19 spowodowała masowe zwolnienia z pracy. Jednak istnieją badania, które wskazują na to, że epidemia doprowadziła także do deficytu wykwalifikowanych pracowników. Tak wynika z ankiety „Niedobór talentów” przeprowadzonej przez Manpower. W których branżach pracownicy są najbardziej poszukiwani?
Analiza grupy Manpower miała na celu uzyskanie informacji o wyzwaniach pracodawców związanych z rekrutują nowych kandydatów. W ankiecie swoje odpowiedzi przedstawili reprezentanci różnych sektorów gospodarki.
„Jesteśmy świadkami postępującej rewolucji technologicznej”
Jeszcze trzy lata temu o kłopotach ze znalezieniem odpowiednich pracowników mówiła jedynie połowa pracodawców. Rok później wskazywało na to już 70% organizacji. Obecnie ten odsetek wzrósł do 80%. Najwięcej kandydatów jest poszukiwanych w branży logistycznej, produkcji przemysłowej oraz IT. Niemniej podobny trend można także zauważyć w administracji oraz sektorze obsługi klienta.
Warto zauważyć, że w porównaniu do poprzednich edycji analizy „Niedobór talentów”, pracodawcy nie poszukują już inżynierów oraz niewykwalifikowanych pracowników fizycznych.
– Jesteśmy obecnie świadkami postępującej rewolucji technologicznej, znacząco przyspieszonej przez pandemię COVID-19. Nic dziwnego, że w wielu organizacjach pojawiło się zapotrzebowanie na nowe umiejętności, które pracownicy niekoniecznie zdążyli już nabyć. Rezultatem są odczuwalne braki wykwalifikowanych kandydatów na rynku pracy, które przecież jeszcze przed pojawieniem się globalnego zagrożenia zdrowotnego były niemałe – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.
Dodaje również: – Wiele organizacji na czas pandemii zawiesiło swoje procesy rekrutacyjne, które z początkiem bieżącego roku, razem z luzowaniem obostrzeń, zostały przywrócone. Dotyczy to niemal wszystkich sektorów, które chcą nadrobić zaległości wynikające z lockdownu, do czego potrzebują nowych zasobów kadrowych.
Globalny trend
Polscy pracodawcy nie są osamotnieni w problemie deficytu kadr. Największą bolączkę w tej kwestii mają Francuzi (88%), Rumuni (86%) oraz Włoszech (85%). Polska jest na ósmym miejscu w rankingu.
Na drugim biegunie znajdziemy pracodawców z RPA (46%), Portugalii (60%), Chorwacji (61%) oraz Norwegii (62%).
W badaniu wzięli udział przedstawiciele 43 krajów.
Dodaj komentarz