Fot. Pixabay.

Fot. Pixabay.

Aktualności

Polski biznes zwiększy liczbę etatów. „Z kwartału na kwartał widzimy rosnący optymizm”

Jeszcze w 2020 roku o tej porze co dziesiąty przedsiębiorca chciał zredukować liczbę miejsc pracy w swojej firmie. Dzisiaj uważa tak jedynie 2% ankietowanych. Raport Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia daje coraz większe powody do optymizmu.

Kilka dni temu opublikowano raport, który określa nastroje wśród polskich pracodawców na III kwartał 2021 r. Zdecydowana większość (85%) ankietowanych stwierdziła, że nie zamierza dokonywać zmian personalnych w swoich firmach. Natomiast, co warte podkreślenia, 11% pracodawców zamierza zatrudnić nowe osoby. To wynik o 14 punktów procentowych lepszy niż w trzecim kwartale 2020 roku.

– Z kwartału na kwartał obserwujemy rosnący optymizm polskich pracodawców, który dodatkowo jest wspierany przez postępujący w Polsce program szczepień i luzowanie kolejnych obostrzeń. Chociaż następuje on bardzo powoli, to niewątpliwie jest to pozytywny trend – mówi Iwona Janas, dyrektor Manpower Group w Polsce – Gdy rok temu zapytaliśmy o to polskich pracodawców ponad połowa przyznała, że nie wierzy, aby kiedykolwiek udało im się wrócić do stanu zatrudnienia sprzed pandemii. Dziś utożsamia się z tym co dwudziesty pracodawca.

Gdzie najlepiej?

Według barometru najwięcej powodów do optymizmu (+13%) mają mieszkańcy regionu południowo-zachodniego. Podobnie sytuacja wygląda w północno-zachodniej Polsce (+12%). Na drugim biegunie znajduje się południowa część kraju, gdzie prognoza wynosi 0.

Eksperci Manpower Group zbadali także nastroje z uwzględnieniem podziału na branże. Najwięcej nowych pracowników będzie potrzebować budownictwo (+15), ale równie dobrze sytuacja wygląda w produkcji przemysłowej (13%). Natomiast redukcji etatów można spodziewać się w sektorze finansów i usług dla biznesu (-1%).

Raport dla III kwartału 2021 r. został opracowany na podstawie indywidualnych wywiadów z 607 pracodawcami w Polsce. Wszystkim uczestnikom badania zadano pytanie: „Jakie są przewidywania dotyczące zmian w całkowitym zatrudnieniu firmy w Pani/Pana oddziale w ciągu trzech miesięcy, do końca września 2021 r., w porównaniu do obecnego kwartału?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *