Fabryki w Polsce

Produkcja suwnicy [VIDEO]

Możemy je spotkać w portach, stacjach kolejowych czy magazynach. Suwnice sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba przenieść wielotonowe ciężary. Jak wyprodukować urządzenie o takiej wytrzymałości? Zobaczcie najnowszy odcinek programu „Fabryki w Polsce”.

Suwnica półbramowa. Fot. zbud.com.pl

Suwnica półbramowa. Fot. zbud.com.pl

Z jakich części składa się suwnica? Czym jest dźwigar? Do czego, przy produkcji suwnic, przydają się badania ultradźwiękowe? Odpowiedź na te pytania poznacie w odcinku z firmy ZBUD (Zakład Budowy Urządzeń Dźwignicowych) z Dąbrowy Tarnowskiej.

Wspólnie poznamy obowiązki pracowników działu projektowego, hali obróbki stali czy działu montażu. Opowiemy Wam także o tym, do czego w fabryce wykorzystywana jest wypalarka tlenowa i plazmowa. Pokażemy Wam również, w jaki sposób przebiega montaż suwnicy bramowej. Oglądajcie!

 

Największe maszyny w regionie

Suwnica bramowa jednodźwigarowa. Fot. zbud.com.pl

Suwnica bramowa jednodźwigarowa. Fot. zbud.com.pl

Historia firmy ZBUD sięga lat 80. Początkowo pracownicy spółki zajmowali się głównie produkcją aparatury do piecyków gazowych. Kilka lat później w firmie zaszły zmiany. Przedsiębiorstwo rozpoczęło wytwarzanie wciągników łańcuchowych z napędem ręcznym, które były dostarczane głównie do kopalni i stoczni.

– Zapotrzebowanie rynku na urządzenia wspierające transport zaowocowało wzbogaceniem oferty o żurawie i suwnice (początkowo głównie z napędem ręcznym). Sukcesywnie asortyment zwiększał się o urządzenia z napędem elektrycznym, o coraz większych udźwigach – tak o historii firmy ZBUD możemy przeczytać na stronie internetowej.

Przez ponad 30 lat działalności liczba pracowników w firmie zwiększyła się z 20 do 560 osób. ZBUD posiada hale produkcyjne o wielkości 15 tys. m2, z własną śrutownią, malarnią oraz powierzchnią malarską. Warto podkreślić, że spółka z Dąbrowy Tarnowskiej posiada największe w regionie maszyny do obróbki elementów wielkogabarytowych.

Obecnie w ofercie firmy znajdziemy urządzenia transportu bliskiego, czyli suwnice, żurawie, wciągarki czy wciągniki. ZBUD produkuje także osprzęt transportowy (zawiesia i trawersy), urządzenia dźwignicowe oraz przemysłowe konstrukcje stalowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *