W okresie lawinowo rosnących cen za energię i praw do emisji CO2 fabryki szukają oszczędności. Niektórzy zmniejszają produkcję bądź redukują liczbę pracowników. Władze firmy Ciech postawiły na inne rozwiązanie. Dzięki opracowanej technologii firma nie tylko sporo zaoszczędzi, ale także uruchomi prośrodowiskową instalację.
Pracownicy zespołu badawczo-rozwojowego firmy Ciech opracowali innowacyjną metodę odzyskiwania soli wypadowej, która powstaje podczas produkcji sody kalcynowanej.
O tym jak działa rozwiązania informują przedstawiciele Ciechu: – Wprowadzone rozwiązanie polega na zawrocie pulpy zawierającej pozostałości po wytwarzaniu sody kalcynowanej, odwirowaniu jej w specjalnych wirówkach, a następnie odseparowaniu solanki, która po oczyszczeniu może być użyta ponownie w procesie produkcji.
Inżynierowie Ciechu pod kierownictwem Damiana Żórawskiego pracowali nad innowacyjną technologią dwa lata. Rozwiązanie zostało wdrożone w fabryce firmy w Inowrocławiu.
Wiele korzyści
Nowoczesna metoda odzyskiwania soli wypadowej oznacza dla Ciechu szereg korzyści. Przede wszystkim dzięki utworzonej technologii w fabryce zmniejszy się zużycie pary technologicznej. Producent będzie mógł także odzyskiwać 40 tys. m3 solanki, która następnie zostanie wykorzystana do wytwarzania sody.
W ten sposób zakład w Inowrocławiu zaoszczędzi 2 mln zł rocznie.
To jednak nie wszystko. Instalacja będzie miała także wpływ na większą ochronę środowiska. Bowiem rozwiązanie pozwoli na redukcję emisji chlorków w ściekach o ok. 7,5 tys. ton rocznie.
To kolejna inwestycja Ciechu w tego typu technologie. Rok temu w Inowrocławiu uruchomiono instalację wychwytu CO2 z procesu produkcji sody kalcynowanej.
Ciech Soda Polska to jeden z największych producentów sody kalcynowanej. Polska firma wytwarza także sodę oczyszczoną oraz sód warzoną. Spółka zatrudnia 1,5 tys. osób, którzy pracują w zakładach firmy w Inowrocławiu i Janikowie
Świetne wiadomości! Raz ze względu na środowisko, dwa na pracowników a trzy na zyski firmy. Ciech tak trzymaj!