Nowa fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim. Fot. Panattoni

Nowa fabryka Danfoss w Grodzisku Mazowieckim. Fot. Panattoni

Technologie

Bezemisyjna fabryka na Mazowszu. „Firmy, które tak działają będą liderami zmiany”

Zerowe zużycie energii netto. Maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji obiektu. Takimi cechami powinna charakteryzować się zeroemisyjna fabryka. Tego typu budynek został ukończony w Grodzisku Mazowieckim. Jakie rozwiązania zostaną tam wykorzystane?

Właścicielem mazowieckiej fabryki jest Danfoss – globalny producent energooszczędnych komponentów i technologii dla branży chłodniczej, ogrzewniczej i napędowej.

Natomiast fabryka została wybudowana przez znanego dewelopera nieruchomości przemysłowych – firmę Panattoni. Spółka także dąży do przejścia na zeroemisyjność do 2030 roku.

– W tej chwili biznes musi odegrać bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i ESG jest jednym z narzędzi, które to umożliwia. Firmy, które działają w tym zakresie, będą w przyszłości liderami zmiany. Pierwszy, ale bardzo duży krok Danfoss w Polsce w kierunku neutralności emisyjnej, to nowa hala produkcyjna w Grodzisku zbudowana wspólnie z Panattoni – powiedział Adam Jędrzejczak, Prezes Danfoss Poland.

Bezemisyjne technologie w nowej fabryce

Celem projektu nowej fabryki w Grodzisku Mazowiecim było stworzenie rozwiązań, które umożliwią jak największe oszczędności energii. Projektanci zadbali o to, by w mazowieckim zakładzie można było wykorzystać zyski ciepła, które pochodzą z procesów produkcyjnych, agregatów wody lodowej czy sprężarek powietrza. Dzięki temu można ogrzać obiekt oraz przygotować ciepłą wodę użytkową.

W okresie przejściowym oraz podczas zimy głównym źródłem ogrzewania będą pompy ciepła wspomagane przez odzysk ciepła z procesów produkcyjnych. Budynek zostanie także wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Jeden ze środków, który pozwoli na ograniczenie straty energii cieplnej w nowej fabryce, to zwiększenie izolacyjności hali.

Sprawna przeprowadzka

Przedstawiciele Panattoni podkreślają, że budowa zakładu przebiegła bez zakłóceń i nie przeszkodziła w funkcjonowaniu sąsiedniej fabryce Danfoss.

Dzięki odpowiedniej pracy ekipy udało się sprawnie przenieść 45 linii produkcyjnych, magazyn, laboratorium oraz funkcji utrzymania ruchu z zakładu w Danii. Pisaliśmy o tym na łamach naszego portalu.

Nowa fabryka w Grodzisku Mazowieckim to pierwszy zeroemisyjny zakład w historii firmy Danfoss.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *