Fot. Marek Banach - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4510884

Fot. Marek Banach - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4510884

Przemysłowe historie

Czy wiesz, że 29 października 2008 r. został wyprodukowany ostatni…. ?

Jelcz-Laskowice to niewielkie miasteczko położone ok. 20 km od Wrocławia. Jednak dzięki kultowej marce „Jelcz” mogło o nim usłyszeć wielu ludzi, także poza polskimi granicami. Kiedyś znane przedsiębiorstwo motoryzacyjne, a obecnie zakład spółki przemysłu zbrojeniowego. Dokładnie dzisiaj mija 11 lat od wyprodukowania ostatniego autobusu marki Jelcz.

Był to Jelcz M083C Libero. Ten pojazd to autobus miejski o dwóch drzwiach otwieranych do środka w układzie 1-2-0. Sprzedaż pojazdu wynosiła ok. 50 sztuk rocznie.

Model autobusu został oficjalnie zaprezentowany w 2006 roku, czyli na dwa lata przed bankructwem zakładów „Jelcz”. Wtedy też produkcję modelu pojazdu przejął Autosan. Obecnie po kilku przeróbkach pojazd nosi nazwę Autosan Sancity 9 LE.

Historia

Jeśli chcemy powiedzieć o latach świetności „Jelcza”, to musimy się cofnąć o kilkadziesiąt lat.

Fabryka powstała na zgliszczach niemieckiego zakładu, a za oficjalną datę powstania obiektu w Jelczu uważa się 15 marca 1952 roku. Początkowo produkcja skupiała się głównie na różnorodnych nadwoziach samochodowych, co także kontynuowano i rozwijano przez kolejne kilkadziesiąt lat.

W dolnośląskim miasteczku powstawało wiele znanych nad Wisłą (i nie tylko) samochodów. Produkcję Żubra A-80 rozpoczęto w 1960 roku. To samochód ciężarowy, który mógł przewozić ładunki o masie 8 ton. W Jelczu produkowano także wiele innych ciężarówek o ładowności 10 i 12 ton.

Jelczańskie Zakłady Samochodowe były również znane z produkcji autobusów. W latach 60-tych powstały tu m.in. Jelcz MAT Oławka – mały autobus turystyczny czy autobus Odra-042 przeznaczony do komunikacji miejskiej.

Generalnie, przez niespełna 60 lat produkcji, w Jelczu powstało 250 tys. ciężarówek i autobusów. Dzisiaj zakłady należą do Huty Stalowa Wola (Polska Grupa Zbrojeniowa) i wytwarzane są tu wojskowe samochody ciężarowe o średniej i dużej ładowności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *