Jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych uruchomił pod Wrocławiem nową linię produkcyjną. W zakładzie Knauf Industries będą powstawać części ze spienionego polipropylenu EPP, formowane ciśnieniowo. W jakich branżach przemysłu znajdzie to zastosowanie?
Dolny Śląsk kojarzy nam się przede wszystkim z projektami związanymi z branżą motoryzacyjną. Fabryka silników Mercedesa w Jaworze, zakład Toytoty w Wałbrzychu oraz wiele innych inwestycji, o których pisaliśmy na naszym portalu.
Także nowa linia produkcyjna Knauf Industries dotyczy przemysłu automotive. Technologia z pianek EPP znajdzie zastosowanie jako surowiec do wypełnień kanap, foteli, zagłówków, ale również jako element amortyzacyjny w zderzakach czy opakowań do transportu.
– Cechuje się niskim ciężarem i dużą wytrzymałością, a ponadto bardzo dobrze absorbuje uderzenia, dzięki czemu pozwala zapewnić bezpieczeństwo przy jednoczesnym obniżeniu wagi pojazdu. Wszystko to powoduje, że z powodzeniem wypiera cięższe i nieprzydatne do recyklingu tradycyjne pianki – przedstawił w komunikacie prasowym firmy, dyrektor zakładu Janusz Kołucki.
Firma rozpoczęła produkcję pod koniec 2019 r., a już jest w trakcie realizacji pięciu projektów dla dużych odbiorców. W Nowej Wsi Wrocławskiej powstają, m.in. dwa rodzaje wstawek absorbujących uderzenia do zderzaków oraz skrzynki narzędziowe dla ciężarówek.
Oprócz nowej linii, w fabryce w Nowej Wsi Wrocławskiej funkcjonuje technologia wtrysku ciśnieniowego tworzyw termoplastycznych (PP lub ABS), na których powstają słupki, elementy zderzaków czy podłóg.
Knauf Industries to jeden z największych przetwórców tworzyw sztucznych na świecie. Pracownicy firmy zajmują się produkcją kształtek, opakowań czy elementów plastikowych, wykonanych metodą wtrysku tworzyw sztucznych. Na całym świecie Knauf Industries posiada 41 fabryk, w tym dwie w Polsce – w Mszczonowie (pod Warszawą) oraz w Nowej Wsi Wrocławskiej. Oba polskie zakłady specjalizują się w produkcji części dla branży motoryzacyjnej.
Dodaj komentarz