Pistolet VIS wz. 35
Pistolet VIS wz. 35
Pistolet VIS wz. 35
Przed wojną stanowił ważne wyposażenie polskiego oficera i podoficera. Wzorowany na Colcie M1911. By uczcić obchody 100 -lecia odzyskania niepodległości, Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu wznowiła produkcję słynnych pistoletów VIS wz. 35.
Na okolicznościowej serii broni wygrawerowano napis „100 lat Niepodległej” oraz proporzec kawalerii. Koszt wynosi 16 tysięcy złotych za jednego VIS-a. Fabryka „Łucznik” wytworzyła 50 sztuk okolicznościowych pistoletów.
VIS powstał w latach 30-tych. Skonstruowało go dwóch polskich inżynierów – Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński. To od pierwszych liter ich nazwisk wzięła się nazwa WiS, którą następnie zmieniono na VIS – czyli po łacinie „siła”.
VIS wz. 35 to pistolet samorzutny o lufie ruchomej i zamku ryglowanym, działającym na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Za nowatorskie rozwiązanie przyjmowano metodę odryglowania, zatrzymania i zaryglowania lufy, a także jej osadzenia. Wielu – także współczesnych – fachowców broń polskiej konstrukcji uznaje za jedną z najlepszych pistoletów wojskowych.
Produkcją pistoletów zajmowała się Fabryka Broni w Radomiu, której historię przedstawiliśmy w jednym z artykułów. Przed wojną wyprodukowano ok. 50 tys. sztuk tej broni.
Po 1945 oku, pistolet VIS wz. 35 był wytwarzany głównie dla kolekcjonerów.
Dodaj komentarz