Fabryki w Polsce

Jak powstają płytki elektroniczne? [VIDEO]

Płytki elektroniczne to kluczowe elementy takich urządzeń, jak np. telewizory czy laptopy. Aby zobaczyć, jak powstają te ważne części, odwiedziliśmy producenta, który dostarcza płytki elektroniczne do firm na całym świecie.

Fabryka firmy Scanfil w Sieradzu produkuje płytki elektroniczne obwodu drukowanego dla przedstawicieli różnych branż. W najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce mogliśmy zobaczyć sieradzkie królestwo elektroniki.

Pierwszym obiektem, do którego zajrzeliśmy był magazyn firmy. Z naszego programu dowiecie się m.in. dlaczego niektóre elementy w firmie Scanfil przechowuje się w specjalnych szafkach.

Bardzo ważne urządzenie w sieradzkiej fabryce to sitodrukarka. Ta maszyna nakłada pastę na płytkę, a następnie przeciska ją przez otwory w szablonie. W ten sposób na płytce tworzy się zaprogramowany wzór.  Następnie do produktu dołączane są pozostałe elementy układu (np. rezystory czy kondensatory), które automaty przekładają przez otwory w płytce.

W naszym programie zobaczycie także procesy lutowania, lakierowania czy utwardzania płytek elektronicznych. Przedstawiliśmy Wam również, jak przebiegają czynności kontroli jakości, do których firma Scanfil przywiązuje istotną rolę. Warto zwrócić uwagę choćby na system automatycznej inspekcji optycznej (AOI), który za pomocą specjalnych kamer i skanerów monitoruje stan wyprodukowanych płytek elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *