Czy nanotechnologia to przyszłość? Wielu ekspertów już dziś wskazuje, że to ekologiczne, tańsze, a co istotne, skuteczne rozwiązanie. Nanocząstki mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, choćby w elektronice czy farmacji. W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” dowiemy się, jak produkowane są nanocząsteczki stosowane w chemii domowej.
Odwiedzamy zakład firmy Dynamic Technology z Chrzanowa. W filmie zobaczycie m.in. laboratorium oraz linię do rozlewu, choć warto także zwrócić uwagę na disolwer. To maszyna, o której pisaliśmy w jednym z wydań naszego słownika przemysłowego.
Opatentowana technologia
Dynamic Technology to część grupy dynamic. Firma z Chrzanowa jest jednym z najważniejszych polskich producentów w dziedzinie nanotechnologii i wytwórcą profesjonalnej chemii użytkowej.
W małopolskim zakładzie powstają takie marki, jak Jaggers czy Mcintosh, które charakteryzują się ultranowoczesną nanotechnolgią. W portfolio firmy znajdziemy również produkty z serii dynamax grunty, są to preparaty, w których oszczędza się wykorzystanie surowców szlachetnych, ale zarazem następuje zwiększenie siły ich działania. Warto dodać, że produkty Dynamic oparte są o własne opatentowane nanotechnologie (nano-syntezy srebra, miedzi i złota).
– Dowolny płyn czy środek czyszczący, który byśmy chcieli zaaplikować na dowolny materiał, nie wejdzie głęboko w pory powierzchni. Natomiast nankompotenty są w stanie to zrobić ze względu na swoją wielkość – mówił w programie „Fabryki w Polsce” Krzysztof Szymanowski, twórca grupy Dynamic.
W zakładzie firmy znajdują się dwie niezależne linie produkcyjne. Każda z nich potrafi w ciągu godziny przetworzyć 3000 litrów chemii.
Dodaj komentarz