Fot. Pixabay.

Fot. Pixabay.

Aktualności

Coraz lepsze nastroje w polskim przemyśle. „Sektor osiągnął punkt zwrotny”

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polscy właściciele fabryk nie mieli powodów do optymizmu. Inflacja, wojna na Ukrainie i wiele innych czynników wskazywały na panujący pesymizm. Jednak ostatni raport S&P sugeruje znaczącą poprawę atmosfery w sektorze produkcyjnym.

Wskaźnik PMI to barometr nastrojów wśród menadżerów polskich firm przemysłowych. Na podstawie ankiet można określić ich prognozy dotyczące recesji lub rozwoju przemysłu w Polsce. Wskaźnik PMI na poziomie 50 pkt oznacza neutralność, a każdy odczyt poniżej tego wyniku uznaje się za pesymistyczny.

Ostatnie badania przeprowadzane przez S&P Global wskazywały na kiepskie nastroje u polskich menadżerów przemysłu. Od kilkunastu miesięcy barometr sugerował złą sytuację rozwoju w polskim przemyśle.

Rekordowy pomiar

48,7 pkt. Takiego wyniku PMI za ostatni miesiąc nikt się raczej nie spodziewał. Sondowano, że odczyt wyniesie poniżej 45 pkt. Jeszcze w październiku wskaźnik PMI znajdował się na poziomie 44,5 pkt. To najwyższy wzrost w 25-letniej historii badania.

Ostatni raz tak wysoki wynik odczytano w kwietniu 2022 roku, a więc półtora roku temu. Jako przyczynę coraz lepszych nastrojów w polskim przemyśle wskazuje się ogólną poprawę koniunktury, wzrastające szanse na rozwiązanie problemu inflacji czy większe możliwości uzyskania funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Choć wskaźnik wciąż znajduje się poniżej 50 punktów, to nie można wykluczyć, że najbliższy pomiar przekroczy ten wynik.

Tempo spadku liczby zamówień maleje

Czy można mówić o pełnym wyjściu z impasu? Analitycy S&P wskazali, że nadal maleje liczba nowych zamówień czy aktywność zakupowa w polskich firmach przemysłowych.

– Listopadowe dane PMI dotyczące Polski wskazują, że sektor przemysłowy osiągnął punkt zwrotny. Mimo dalszego spadku liczby nowych zamówień i wielkości produkcji, znacznemu obniżeniu uległo samo tempo tego spadku. Tymczasem nastroje dotyczące najbliższych 12 miesięcy były najlepsze od początku 2022 r. — wskazano w komunikacie S&P Global

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *