Słownik przemysłowy

Na czym polega kutrowanie? Słownik przemysłowy #8

Kuter to nie tylko rodzaj okrętu, który możemy spotkać na morzach. Misa obrotowa i zestaw noży wirujących to najważniejsze elementy kutra – urządzenia wykorzystywanego w przemyśle mięsnym. Do czego jest ono używane? O co chodzi w procesie kutrowania?

Kutrowanie to jeden z najważniejszych (o ile nie najważniejszy) proces przy produkcji wędlin homogenizowanych, pasztetów, kiełbas czy parówek. Polega to na szybkim rozdrobnieniu mięsa wraz ze składnikami białkowymi, wodą (lub lodem), solą i innym przyprawami.

Dalej następuje uwalnianie białek mięśniowych, emulgowanie tłuszczu, mieszanie, homogenizowanie oraz wyrównanie wszystkich składników. Na sam koniec otrzymujemy jednolitą masę – farsz.

Kutrowanie odbywa się w urządzeniu, które nazywamy kutrem. Składa się on z misy obrotowej oraz zestawu noży wirujących. Większość urządzeń posiada także termometr, komorę próżniową, podnośnik czy tarczę wyładunkową.

Prawidłowe przeprowadzenie procesu kutrowania ma wpływ na konsystencję, barwę, zapach, smak i sprężystość naszych wyrobów.

O tym dlaczego ważne jest schłodzenie (np. poprzez dodanie lodu) do kutra dowiecie się w odcinku programu „Fabryki w Polsce”, w którym przedstawiliśmy cały proces wyrabiania kiełbasy myśliwskiej. Nagranie znajdziecie u góry strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *