Pod koniec kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu „Polski Produkt Przyszłości”. W rywalizacji brali udział przedsiębiorcy i naukowcy. Przeszłość konkursu udowadnia, że nagrodzeni mogą zrobić prawdziwą furorę w świecie wynalazków.
Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W czasie uroczystości przypomniano projekty, które zostały nagrodzone w poprzednich edycjach. To choćby rozwiązanie Vigo System. Pracownicy tej firmy opracowali „nową generację detektorów promieniowania średniej i dalekiej podczerwieni pracujących bez chłodzenia kriogenicznego”. Projekt przyczynił się do podboju kosmosu, bowiem znalazł się na wyposażeniu łazika, który dotarł na Marsa w ramach misji badawczej.
– Nagrodzone projekty to dowód na to, że nasza gospodarka i nauka rozwijają się coraz dynamiczniej, a polscy przedsiębiorcy i naukowcy mają swój istotny udział w szukaniu odpowiedzi na najważniejsze problemy społeczne i rozwojowe współczesnej cywilizacji – podkreślał podczas uroczystości Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Tegoroczni zwycięzcy

Konkurs Polski Produkt Przyszłości. Fot. parp.gov.pl
Do tegorocznego konkursu zostało zgłoszonych 148 projektów. Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach – według autorów rozwiązań.
Większość (bo aż 129) zgłoszonych produktów zostało opracowanych przez przedsiębiorców. Ośrodki naukowe i badawcze zgłosiły dziewięć projektów, a dziesięć zrealizowano wspólnie – przez naukowców i przedsiębiorców.
Nagrodę produkt przyszłości przedsiębiorcy otrzymali przedstawiciele firmy Diagendo, którzy opracowali innowacyjny test EndoRNA qRT-PCR umożliwiający diagnozę endometriozy.
Natomiast w kategorii produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki zwyciężył projekt stworzony przez naukowców z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. To bezpieczny, hybrydowy zasobnik wodoru o wysokiej gęstości zmagazynowanej energii z ciągłym monitorowaniem szczelności.
W ramach trzeciej kategorii, czyli wspólnego projektu naukowców i przedsiębiorców, najwyżej oceniono produkt pracowników W2H2 i Politechniki Gdańskiej, którzy opracowali reaktor i sposób do pirolizy odpadów przemysłowych. Urządzenie może być także przydatne do redukcji i oczyszczania gazu pirolitycznego z ciężkich węglowodorów i cząstek węgla.
Oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia oraz osiągnięcia specjalne. Pełną listę nagrodzonych znajdziecie TUTAJ.
Podobne artykuły

Polscy naukowcy opracowują ekranoplan
sty 27, 2024
Jak wygląda ciepłownia przyszłości?
lis 15, 2023
Dodaj komentarz