Kopalnia węgla

Kopalnia węgla

Aktualności

PGG stawia na produkcję ekogroszku

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla. To cel, który stawia przed Polską m.in. Komisja Europejska. Z tego powodu w wielu polskich domach odchodzi się od grzania typowym węglem kamiennym, a zaczyna stosować bardziej ekologiczny materiał jak np. ekogroszek. Wiąże się to z istotnym przestawieniem produkcji przez wytwórców.

Jednym z producentów ekogroszku jest Polska Grupa Górnicza. Kilka dni temu przedstawiciele spółki poinformowali, że zostanie utworzona nowa instalacja do produkcji ekologicznego surowca.

Główne korzyści całego projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku oraz zwiększenie płynności odbioru węgla. Istotnym jest również, że dzięki tej inwestycji uniknie się kosztów związanych z transportem węgla – tłumaczy Sławomir Brusik – główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji kopalni Piast-Ziemowit.

Jak będzie przebiegać inwestycja?

Fot. PGG

Fot. PGG

Warto zauważyć, że w ramach budowy nowej instalacji PGG skorzysta z nieczynnej już infrastruktury kopalnianej. Powstaną m.in. hale suszenia i paczkowania wraz z placami magazynowymi oraz miejsce do rozładunku węgla.

W pierwszym etapie budowy powstanie punkt rozładunku wraz z systemem tworzenia mieszanek energetycznych. Następnie zostanie utworzona instalacja do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm oraz układ konfekcjonowania paliw kwalifikowanych.

Budowa nowej instalacji do produkcji ekogroszku zacznie się na przełomie 2022 i 2023 roku i zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2024 r. Dzięki temu projektowi roczna produkcja ekogroszku wzrośnie do 500 tys. ton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *