Zakład Grupy Azoty Puławy. Fot. grupaazoty.com

Zakład Grupy Azoty Puławy. Fot. grupaazoty.com

Aktualności

W Puławach powstanie Zakład Rafinacji Pierwiastków Rzadkich. „To przełomowy projekt”

Pierwiastki ziem rzadkich są stosowane przy powstawaniu różnych produktów. Choćby w rozwijającej się branży produkcji baterii i akumulatorów samochodowych. Metale ziem rzadkich będą przetwarzane w zakładach Grupy Azoty w Puławach. Spółka podpisała porozumienie o współpracy z kanadyjską firmą MKango.

– Nie mogę się doczekać współpracy przy tym przełomowym projekcie dla Polski i Europy – twierdzi Jarosław Pączek, dyrektor Mkango Polska – To bardzo ekscytujące wydarzenie dla Polski w czasie, gdy Europa koncentruje się na upraszczaniu łańcuchów dostaw materiałów krytycznych, które są niezbędne przy przechodzeniu na ekologiczną gospodarkę.

W Puławach powstanie rafineria metali ziem rzadkich. Efektem przetwórstwa w zakładzie będą tlenki neodymu, prazeodymy, lantan oraz cer. Zakład rafinacji będzie oparty na kwasie azotowym do przetwarzania oczyszczonego koncentratu ziem rzadkich, który zostanie sprowadzony m.in. z kopalni Songwe Hill Rare Earths w Malawi.

Pierwiastki ziem rzadkich mogą znaleźć zastosowanie w różnych produktach. Są używane m.in. w branży automotive (produkcja akumulatorów i magnesów stałych silników elektrycznych). Można je także wykorzystać przy produkcji turbin wiatrowych, filtrów optycznych czy laserów. Metale ziem rzadkich to także składniki proszków polerskich, nawozów oraz barwników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *