Przykład instalacji BIPV w Madrycie. Fot. Wikimedia Commons, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Przykład instalacji BIPV w Madrycie. Fot. Wikimedia Commons, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Aktualności

Projekt Quantum Glass. Dzięki niemu, ML System chce zrewolucjonizować rynek BIPV

– Celem projektu Quantum Glass jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Uważamy, że dzięki temu rozwiązaniu zrewolucjonizujemy nie tylko rynek BIPV, ale również szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł – wyjaśnia Dawid Cycoń, prezes ML System.

Projekt Quantum Glass został rozpoczęty przez ML System w grudniu 2017 roku. Rok później firma opatentowała produkcję szyb z powłoką z kropek kwantowych. Specjalna technologia zamienia promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone w energię elektryczną, która może posłużyć np. do zasilania klimatyzacji lub akumulatorów samochodowych.

Kropki kwantowe to nanokryształki półprzewodnika o wielkości od kilku do nawet kilkuset nanometrów.

– Łącznie na tę inwestycję w latach 2019-2020 zamierzamy wydać 42,9 mln zł, z czego 16,5 mln zł pochodzić będzie ze środków pozyskanych w trakcie ubiegłorocznego IPO, a 20 mln z funduszy unijnych – dodaje prezes Dawid Cycoń

Nowa fabryka w Zaczerniu pod Rzeszowem zostanie wybudowana przez firmę Skawald. Koszt tej inwestycji to 10,2 mln zł. Nowy zakład produkcyjny powstanie do listopada 2019 roku, a pracę znajdzie tu 70 osób.

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim, a według raportu Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *