Mleko zagęszczone (skondensowane) to produkt, który powstaje przez częściowe usunięcie wody z mleka znormalizowanego. Ten proces może zaistnieć, dzięki pewnemu urządzeniu – wyparce próżniowej. Maszyna pełni także ważną rolę w innych branżach przemysłu spożywczego. Dlaczego?
Wyparki to urządzenia, których rolą jest kontrolowane odparowywanie cieczy. Jak możecie zobaczyć w odcinku programu „Fabryki w Polsce” który nagraliśmy w Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń – jest to kluczowy moment podczas produkcji mleka zagęszczonego. To w wyparkach próżniowych woda jest odparowywana aż do uzyskania odpowiedniej, suchej masy. Cały ten proces jest monitorowany w sterowni Spółdzielni.
Do najważniejszych elementów wyparek należą: łaźnia grzewcza, chłodnica, kolba robocza, głowica obrotowa. Do urządzenia można podłączyć pompę próżniową lub wodną.
Oprócz zagęszczenia mleka, dzięki wyparkom możemy m.in. doprowadzić do szybkiego zagęszczenia roztworów, suszyć substancje stałe czy też odparowywać rozpuszczalniki. Dlatego oprócz branży mleczarskiej, te urządzenia wykorzystywane są przy produkcji dżemów, koncentratów pomidorowych, ekstraktów z kawy i herbaty czy masy karmelowej.
Dodaj komentarz