Każdy kierowca wie, że przychodzi taki moment, gdy trzeba wymienić opony samochodowe. Co wtedy należy zrobić z zużytym materiałem? Przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem może okazać się recykling opon.
Jeden z produktów powstałych w wyniku tego procesu to tzw. chips gumowy. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z popularną ziemniaczaną przekąską. Jest to granulat gumowy o długości ok. 30 cm.
Jak przebiega proces powstawania chipsa gumowego? Po sprawdzeniu, czy opona nie zawiera niepożądanych elementów, pracownicy kierują zużyte materiały do specjalnej maszyny, która rozdrabnia oponę. W kolejnym kroku surowiec trafia do separatora, który oddziela elementy stalowe od gumowych.
Jeżeli jesteście ciekawi, jak w praktyce przebiega ten proces, to warto zobaczyć odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w zakładzie firmy Orzeł. Polskie przedsiębiorstwo z Lubelszczyzny specjalizuje się w recyklingu opon. Każdego roku przetwarza się tu pół miliona tego typu produktów.
Warto dodać, że chips gumowy może pełnić rolę paliwa alternatywnego. Jest to materiał wysokokaloryczny, dlatego często staje się odpowiednim substytutem w piecach cementowych czy kotłach rusztowych. Chipsy gumowe, jako element źródła energii są o zdecydowanie przyjazne środowisku.
Dodaj komentarz