Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Aktualności

Kolejna fabryka pomp ciepła powstanie na Mazurach

Gdybyśmy stworzyli ranking produktów, które cieszą się szczególną popularnością w ostatnim czasie, to pompy ciepła byłyby w ścisłej czołówce. W związku z transformacją energetyczną popyt na te urządzenia rośnie lawinowo. Kolejna firma zdecydowała się na uruchomienie zakładu, w którym będą powstawać pompy ciepła. Od prawie roku trwały przygotowania do rozpoczęcia tego procesu.

W ostatnim czasie informowaliśmy o kilku dużych projektach związanych z produkcją pomp ciepła. Firma Daikin zamierza zainwestować w tę branżę 300 mln euro, czego skutkiem będzie uruchomienie fabryki w Ksawerowie. Z kolei spółka Bosch zapowiedziała rozpoczęcie budowy zakładu pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku, wartość projektu to ponad 1 mld zł.

W produkcję pomp ciepła zainwestowała także polska, rodzinna firma – Kostrzewa. Dotychczas pracownicy spółki skupiali się na wytwarzaniu kotłów na pellet. Jednak kierownictwo firmy zdecydowało się na uruchomienie kolejnego projektu, którego skutkiem ma być produkcja 100 tys. pomp ciepła rocznie.

Zakład zostanie wybudowany w Giżycku.

Pierwsza pompa ciepła

Fot. Kostrzewa

Fot. KostrzewaFot. Kostrzewa

Mazurska firma do inwestycji w tej branży przygotowywała się od dłuższego czasu. W tym celu uruchomiono ośrodek szkoleniowo-egzaminacyjny spawania i lutowania. Powstało także specjalne laboratorium badawcze.

Kostrzewa ma już w ofercie pompę ciepła powietrze/woda HPR 500 Deluxe. Urządzenie charakteryzuje się cichą pracą, a zarazem jest wydajne, bezpieczne i przyjazne atmosferze. Pompa z mazurskiej fabryki może pracować w temperaturze nawet poniżej –25 stopni Celsjusza. Jest to możliwe dzięki powiększonemu parownikowi, podgrzewanej tacy ociekowej oraz odpływowi skroplin.

Inżynierowie firmy Kostrzewa już pracują nad opracowaniem kolejnych pomp ciepła.

One thought on “Kolejna fabryka pomp ciepła powstanie na Mazurach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *