Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Sztuczna inteligencja. Fot. Pixabay

Technologie

Sztuczna inteligencja zwiększy wydobycie gazu. „To skok technologiczny”

Rozwiązania SI pomagają już w wielu miejscach. Niedawno pisaliśmy o specjalnym bocie PKP Intercity, który pomoże w sprawdzaniu połączeń kolejowych. Zwracaliśmy też uwagę na technologię zapobiegającej awariom w elektrociepłowni. Tym razem to PGNiG uruchamia projekt Smart Field, który pomoże w dokładnym badaniu całego procesu wydobycia gazu.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo już od kilku lat wdraża nowoczesne narzędzia w działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Pisaliśmy m.in. o platformie Cyfrowe Złoże, dzięki której na jednym modelu rożni specjaliści przedstawiają swoje badania. Przez to praca poszukiwań surowca jest bardziej zintegrowana.

– Smart Field jest naturalnym rozwinięciem Cyfrowego Złoża, ale to coś więcej niż ulepszona wersja poprzedniego systemu. To skok technologiczny, który otwiera przed nami nowe możliwości budowania pozycji na światowych rynkach – zaznaczył Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Operacyjnych.

Wiele pozytywów

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Fot. PGNiG

Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Lubiatowie. Fot. PGNiG

Smart Field to cyfrowe narzędzie, które pomoże w poszukiwaniu i wydobyciu węglowodorów.

– Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz rozwiązań chmurowych jesteśmy w stanie przyspieszyć procesy analityczne oraz zwiększyć ilość i szczegółowość przetwarzanych danych. W efekcie poprawimy efektywność działalności poszukiwawczo-wydobywczej PGNiG zarówno pod względem operacyjnym, jak i finansowym – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Dzięki sztucznej inteligencji, PGNiG ma zwiększyć wzrost krajowych zasobów wydobywalnych gazu o 7,3 mld m3. Będzie to miało inne pozytywne efekty. Zwiększy się przedłużenie pracy kopalni, a to oznacza zachowanie miejsc pracy. Smart Field przyczyni się również do zabezpieczenia polskich dostaw gazu ziemnego.

Co więcej, projekt wdrożenia sztucznej inteligencji oznacza także optymalizację odwiertów – eksploatacja będzie bardziej efektywna. Dzięki temu można liczyć na redukcję gazów cieplarnianych, które towarzyszą procesom poszukiwawczo-wydobywczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *