Hyperloop. Tak nazywa się nowoczesna koncepcja transportu, która może zrewolucjonizować dotychczasowe metody podróży . – Kapsuła porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10-kilometrów. Dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne – informuje Hyper Poland – spółka, która opracowuje polski projekt pojazdu.
Kilka dni temu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało, że przeznaczy 16,5 mln zł na dalsze prace badawcze. Pieniądze mają zostać przeznaczone na prace nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów budowy technologii. W ramach projektu zostaną zainstalowane stanowiska testowe do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej . Natomiast pod Wrocławiem powstanie prototyp pojazdu oraz technologia typu magrail, która będzie w stanie rozpędzić się do 300 km/h (docelowo pojazd będzie mógł osiągnąć prędkość 1000 km/h).
– Dzięki dofinansowaniu znacząco zostaną przyspieszone prace B+R niezbędne do rozwoju technologii kolei magnetycznej typu hyperloop. Dotacja z NCBRu umożliwi nam zakończenie prac badawczo-rozwojowych napędu i zawieszenia systemu magrail oraz przejście do certyfikacji i wdrożeń pilotażowych – zauważa Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.
Należy także zwrócić uwagę, że Hyperloop to pojazd energooszczędny, który wykorzystuje ekologiczny system magnetyczny.
Więcej o projekcie dowiecie się z powyższego nagrania.
Dodaj komentarz