Laboratorium

Laboratorium

Aktualności

Twórcy raportu alarmują: większość leków w aptekach to produkty zagraniczne

Czy lekarstwa, które kupujemy są produkowane przez polskie przedsiębiorstwa? To jedno z pytań, na które postanowili odpowiedzieć autorzy raportu „Farmaceutyczny wyścig narodów”. Większość jego wyników nie napawa optymizmem – w aptekach w większości znajdują się produkty z zagranicznych fabryk. Raport  pozostawia jednak odrobinę optymizmu.

Dokument został przygotowany przez pracowników Instytutu Nowej Europy i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Cel publikacji to przedstawienie szans i wyzwań, które stoją przed polskim przemysłem farmaceutycznym.

Zdecydowana przewaga zagranicy

Według raportu bardzo źle wygląda ilość leków sprzedawanych w aptekach wyprodukowanych przez polskich wytwórców. Tylko 30% medykamentów, które są dostępne dla pacjentów produkuje polski przemysł farmaceutyczny. Natomiast wśród największych firm wytwarzających leki na nasz rynek znajdziemy jedynie sześć polskich firm. Oznacza to, że jesteśmy głównie rynkiem zbytu dla zagranicznych producentów.

Według raportu polski przemysł farmaceutyczny stanowi jedynie 0,24 światowego rynku leków.

Równie kiepsko wyglądają dane, które porównują sprzedaż leków wyprodukowanych w Polsce do wszystkich wyrobów przemysłowych. W tym przypadku wartość sprzedanej produkcji farmaceutycznej wynosi jedynie 1%.

Innowacyjna produkcja

Choć autorzy raportu „Farmaceutyczny wyścig narodów” przestrzegają przed dominacją zagranicznych przedsiębiorstw farmaceutycznych, to zauważają także jasne strony w tej branży. Według nich polscy wytwórcy leków cechują się bardzo dużym potencjałem innowacyjności.

– Polski przemysł farmaceutyczny jest bardziej innowacyjny niż polska produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, i w zasadzie na tym samym poziomie co działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki. Ministerstwo Rozwoju zauważa, że przedsiębiorstwa działające w sektorze farmaceutycznym w Polsce wskazywane są wśród sektorów najbardziej skłonnych do innowacji procesowych – możemy przeczytać w dokumencie.

Cały raport „Farmaceutyczny wyścig narodów” jest dostępny TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *