Zanim materiał trafi do pieca cynkowniczego musi przejść przez kilka procesów. Pracownicy ocynkowni dbają o m.in odtłuszczanie, trawienie, płukanie czy topnikowanie powierzchni. W jakim celu przeprowadza się ostatni z tych procesów?
ZnCl2 i NH4Cl. Czy pamiętacie z lekcji chemii, co oznacza ten zapis? Tak, jest to chlorek cynku i chlorek amonu. To właśnie w roztworze wodnym tych substancji zanurzany jest materiał stalowy lub żeliwny, co nazywamy topnikowaniem.
Podstawowy cel tego procesu to zabezpieczenie stali przed utlenieniem powierzchni, co zdarza się podczas trawienia materiału. Topniki oczyszczają powierzchnię stali z wszelkich pozostałości tlenków, dzięki czemu zapewniony jest prawidłowy przebieg reakcji chemicznych podczas cynkowania. Warto dodać, że w czasie topnikowania następuje również polepszenie zwilżalności powierzchni stali poprzez ciekły cynk.
Jeżeli chcecie zobaczyć, jak w praktyce przebiega topnikowanie, to warto zobaczyć jeden z odcinków „Fabryk w Polsce”. W naszym programie, który nagraliśmy w fabryce firmy Joskin przedstawiliśmy pełen proces cynkowania ogniowego oraz inne towarzyszące temu działania.
Podobne artykuły

Słownik przemysłowy #101: Spawanie łukiem krytym
maj 16, 2023
Słownik przemysłowy #91: Stal ocynkowana
wrz 22, 2022
Słownik przemysłowy #86: Badania NDT
lip 07, 2022
Słownik przemysłowy #68: Drut oporowy
maj 17, 2021
Słownik przemysłowy #54: Ebonit
lis 18, 2020
nikt nie komentuje. Bardzo dobre fabryki. Jestem pod wrażeniem.