Temperówka, zastrugaczka bądź strugaczka. Te potoczne nazwy określają niewielki przyrząd służący do podostrzania ołówków bądź kredek. A do czego wykorzystywana jest strugarka? To urządzenie, które znajdziemy w niejednym zakładzie meblarskim bądź stolarskim, choć prostsze wersje maszyny mogą także posiadać zwykli użytkownicy.
Strugarka do drewna to urządzenie, które służy do obróbki surowego materiału. Dzięki niemu możemy uzyskać odpowiedni kształt drewna.
Wyróżniamy także strugarkę-grubościówkę, którą, jak wskazuje nazwa, stosuje się do nadania drewnu określonej grubości i gładkości. Możemy także spotkać się ze strugarko-wyrównarko-grubościówką. To urządzenie o skomplikowanej nazwie, oprócz nadania drewnu odpowiedniego kształtu i grubości, umożliwia także wyrównanie krawędzi naszych materiałów.
Na rynku funkcjonuje kilka różnych rodzajów strugarek. Znajdziemy zarówno urządzenia przemysłowe o wielkich gabarytach. Tego typu maszyny najczęściej spełniają swoją rolę w zakładach ciesielskich, stolarskich czy meblarskich. Ze strugarki korzystają m.in. pracownicy fabryki Fakro, którzy zajmują się produkcją okien drewniano-aluminiowych. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega ich praca, to u góry strony zobaczycie odcinek naszego programu prostu z zakładu Fakro.
Jednak znajdziemy także niewielkie, ręczne modele, dzięki którym samodzielnie można wykonać np. specjalne kształty w drewnianych meblach.
Warto dodać, że istnieją także strugarki do metalu. To urządzenia służące do obróbki płaszczyzn poprzez skrawanie.
Dodaj komentarz