Stałe usprawnianie armatury przemysłowej jest niezbędne ze względu na wysokie wymagania. Chodzi zarówno o oczekiwania użytkowników, jak i regulacje prawne. Centrum R&D firmy Zetkama w Sosnowcu świadczy usługi badawczo-rozwojowe w celu opracowania jak najlepszych rozwiązań w tej dziedzinie.
W 2022 r. laboratorium firmy Zetkama wdrożyło 364 nowe technologie w zakładach należących do grupy. Pracownicy centrum badawczo-rozwojowego dostarczają wiedzę techniczną oraz realizują naprawy instalacji z zakresu armatury przemysłowej. Odbiorcami usług są przedstawiciele sektora energetycznego, stoczniowego, ciepłownictwa i klimatyzacji. Centrum R&D skupia się głównie na ulepszeniu parametrów funkcjonalnych.
– Nie wystarczy dotrzymywać technologicznego kroku światowym konkurentom. W naszej branży liczy się także podejmowanie wyzwań, które inni omijają lub odkładają na później – wyzwań, które prowadzą do zdobywania nowej wiedzy w niezwykle innowacyjnych i przyszłościowych obszarach, w szczególności w branżach będących nośnikiem postępu technicznego. Za przykład niech posłużą realizowane przez nas od ubiegłego roku prace nad zaworami mającymi zastosowanie w instalacjach wodorowych – wyjaśnia Robert Wojtynek, prezes zarządu spółki Zetkama R&D.
Zetkama dostarcza usługi badawczo-rozwojowe przedstawicielom z całego świata m.in. w Niemczech, Włoszech, ale także USA, RPA czy Brazylii. Centrum szczyci się m.in. ulepszeniem filtrów siatkowych.
– Ciekawym przykładem jest dostawa filtrów siatkowych ze wskaźnikami zanieczyszczenia sita do zakładu przemysłowego w Berlinie. Wskaźniki te działają na podstawie różnicy ciśnień pomiędzy wejściem i wyjściem filtra, co umożliwia określenie stopnia zabrudzenia sita. Bez konieczności demontażu pokrywy możemy uzyskać informację o potrzebie oczyszczenia wkładu. Informacja przekazywana jest za pomocą pętli prądowej 4–20 mA – dodaje prezes Wojtynek.
Dodaj komentarz