Relaks w ogrodzie może nam zapewnić nie tylko hamak czy leżak. Coraz bardziej popularne są fotele wiszące, czyli połączenie fotela i huśtawki. Jak powstaje taki produkt? Aby to zobaczyć udaliśmy się do polskiej, rodzinnej firmy, która z powodzeniem sprzedaje swoje produkty w państwach Europy Zachodniej i USA.
Producentem foteli wiszących jest TimberPlus z Nowego Targu. W fabryce firmy mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi ciekawymi procesami, które towarzyszą produkcji kokonów marki Czillo.

Fabryka TimberPlus. Fot. Mat. pras
Po dostarczeniu drewna świerkowego do zakładu, następuje jego struganie i rozkrój. Następnie materiał jest klejony. Dzięki naszemu programowi dowiecie się, w jaki sposób drewnu zostaje nadana odpowiednia krzywizna, potrzebna do produkcji fotela wiszącego.
Z kolei na maszynach CNC następuje docinanie, wiercenie otworów i frezowanie materiału. Bardzo ważną rolę spełnia tu… oprogramowanie.
Warto dodać, że w zakładzie TimberPlus nic się nie marnuje. Resztki drewna w trakcie obróbki są odsysane przez układ odpylający, po czym trafiają one do pieca, który ogrzewa odpadami część zakładu z Nowego Targu.
W naszym materiale zwróćcie także uwagę na zabezpieczenie drewna przez grzybami czy warunkami atmosferycznymi. W tym celu drewno, wykorzystywane przy produkcji fotela wiszącego, bierze specjalną kąpiel. O szczegółach tego procesu dowiecie się z programu „Fabryki w Polsce”.
Nowotarskie fotele wiszące to oczywiście nie tylko drewno. W naszym programie przedstawiliśmy Wam także w jaki sposób powstają poduchy, które są nieodłącznym elementem tego komfortowego mebla.
Podobne artykuły

Jak powstają okna i drzwi tarasowe z drewna? [VIDEO]
paź 30, 2023
#PolscyPrzemysłowcy: Baczewscy
paź 05, 2023
Słownik przemysłowy #97: Młyn bijakowy
lut 02, 2023
Słownik przemysłowy #84: Strugarka
maj 31, 2022
Jak powstaje komora normobaryczna? [VIDEO]
mar 21, 2022
Dodaj komentarz