„Brak tuszu”. Ten komunikat oznacza to, że w naszej drukarce powinniśmy wymienić toner z napełnionym tuszem. Zapewne nie wszyscy z Was wiedzą, że zużyte tonery nie mogą być wyrzucane do kosza. Należy je poddać recyklingowi.
Aby oddać zużyte tonery do właściwego miejsca, nie trzeba się wiele natrudzić. W naszym programie „Fabryki w Polsce” opowiemy, w jaki sposób można wykonać tę czynność nie wychodząc z domu – za pomocą specjalnej aplikacji RT Box, przygotowanej przez Recykling Tonerów.
W programie przedstawimy Wam także, co się dzieje z zużytym tonerem po oddaniu go do właściwego zakładu. W tym celu po raz kolejny odwiedziliśmy firmę ElektroRecykling z Nowego Tomyśla. Za pierwszym razem w wielkopolskiej fabryce pokazaliśmy proces recyklingu lodówek, co możecie zobaczyć TUTAJ.
Rozdrabnianie -> separacja -> obróbka
Pierwszy punkt naszej wycieczki po zakładzie ElektroRecykling to rozdrabnianie tonerów i usuwanie proszku. Wybuch! Taka rzecz jest możliwa podczas tego procesu, dlatego obróbkę proszku trzeba przeprowadzać w specjalnych warunkach.
Separacja. To bardzo ważna rzecz w całym procesie recyklingu. Odpowiada za to separator, które oddziela różne tworzywa i metale od siebie. Ważnym elementem procesu separacji jest także… woda. Podczas flotacji pod wpływem różnicy gęstości cieczy separowane są kolejne frakcje rozdrobnionych materiałów.
Następnie po dodaniu potrzebnych właściwości oraz koloru uzyskamy regranulat. To z tego materiału powstaną nowe tonery.
Zakład z Nowego Tomyśla przykłada duże znaczenie do badania swoich produktów. Pracownicy laboratorium korzystają m.in. ze specjalnych programów komputerowych, które określają czystość i prawidłowo kwalifikują gatunek surowca.
Linie firmy ElektroRecykling są w stanie obrobić dwie tony materiału w ciągu godziny.
Dodaj komentarz