Technologie

Nowy piec WTR w Hucie Miedzi Legnica. „To historyczna inwestycja”.

350 ton stali zbrojeniowej, 5,5 tys. m3 betonu, 55 tys. kabli i przewodów oraz 5 tysięcy metrów rurociągów. Tak w liczbach prezentuje się najnowsza inwestycja w hucie KGHM w Legnicy. 28 czerwca uruchomiono tu pierwszy w Polsce piec WTR: wychylno-topielno-rafinacyjny.

Jakie będzie podstawowe zadanie nowego pieca? Urządzenie jest przeznaczone do przetopu recyklingowego miedzi. Nowy piec będzie uzupełniał funkcjonowanie dwóch istniejących już pieców anodowych.

– Obecna,  konwencjonalna metoda wykorzystania podkładek z cienkiej blachy katodowej, zostanie zastąpiona nowocześniejszą technologią bezpodkładkową (TB). W miejsce podkładek stałych pojawią się  matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Proces produkcyjny będą też uzupełnić maszyny do „zdzierania” katod i przygotowywania matryc – wyjaśnia w komunikacie prasowym spółka KGHM.

Kierownictwo KGHM wiąże duże nadzieje z nowym projektem. Piec WTR ma zmniejszyć jednostkowy koszt produkcji, a jednocześnie dzięki niemu ma zwiększyć się wydobycie surowca. Nowe urządzenie ma ustabilizować produkcję w hucie w czasie postojów remontowych.

Nowy piec WTR w Hucie Miedzi Legnica. Fot. KGHM

Nowy piec WTR w Hucie Miedzi Legnica. Fot. KGHM

– To największa inwestycja w historii Huty Miedzi Legnica, nie tylko pod względem poniesionych nakładów, ale przede wszystkim,  ze względu na ogromny skok technologiczny tego Oddziału. Przekształci się on w hutę hybrydową mającą perspektywę rozwoju na kolejne lata. – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Dodał także: – To krok w kierunku pozyskiwania surowca z recyklingu.

Całość inwestycji to ok. 250 mln zł. Budowę nowego pieca WTR w Legnicy zrealizowano w rekordowo szybkim tempie – zaledwie piętnastu miesięcy. W pracach brało udział nawet 250 osób.

W uroczystości otwarcia nowej instalacji uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki. Zauważył on potrzebę unowocześniania przemysłu, co nazwał „fundamentem polskiej suwerenności gospodarczej”. Premier Morawiecki podkreślił także prośrodowiskowe znaczenie inwestycji.

Wyobraźmy sobie na przykład nasze plany zmiany systemu energetycznego w kierunku bardziej opartego na odnawialnych źródłach energii, oczywiście z utrzymanie naszego potencjału energetycznego i wydobywczego (…) By stworzyć nową, dużą farmę wiatrową na Bałtyku potrzebujemy co najmniej jednego miliona ton stali, 2 mln ton miedzi. Po to właśnie tworzymy odpowiednie fabryki, odpowiednie mechanizmy, wyposażenie. Po to by otrzymywać już nie tylko surowce, ale też składniki do produkcji najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych – mówił Morawiecki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *