Technologie

Pierwszy w Polsce zakład regeneracji żywicy

Takich obiektów na całym świecie jest zaledwie kilka. W Kielcach powstanie fabryka, w której będą regenerowane filtry do wody. Dzięki inwestycji pracę znajdzie 100 osób.

List intencyjny w sprawie budowy fabryki podpisali przedstawiciele Wodociągów Kieleckich oraz firmy Formaster. To producent filtrów do wody, która rocznie sprzedaje 20 milionów takich produktów.

Firma będzie odbierać od klientów zużyte filtry do wody i w kieleckiej fabryce przeprowadzi regenerację jonitu, czyli żywicy jonowymiennej. To jeden z najważniejszych i najdroższych elementów w produkcji filtrów do wody. Jak podkreślił prezes firmy Formaster proces regeneracji jonitu można przeprowadzić nawet 30 razy.

– Fabryka będzie miała własną podczyszczalnię, ale odprowadzi z niej do wodociągowej sieci ścieki zawierające m.in. chlorki i siarczany. Ich stężenie nie może przekraczać ilości, które może zneutralizować instalacja największej oczyszczalni w regionie, a więc Oczyszczalni Ścieków „Sitówka” w Nowinach – mówi Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociągów Kieleckich.

Przy nowej fabryce powstanie także laboratorium. Łączny koszt inwestycji to ok. 30-60 mln zł. W kieleckiej fabryce pracę znajdzie ponad 100 osób. Budowa zakładu ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Zakład firmy Formaster odwiedziliśmy kilka lat temu. U góry strony zobaczycie odcinek, w którym przedstawiliśmy produkcję filtrów do wody. Natomiast TUTAJ zobaczycie film z serii „Akcja rekrutacja”, gdzie skupiliśmy się na obowiązkach pracowników kieleckiej fabryki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *