Pierwiastki ziem rzadkich są stosowane przy powstawaniu różnych produktów. Choćby w rozwijającej się branży produkcji baterii i akumulatorów samochodowych. Metale ziem rzadkich będą przetwarzane w zakładach Grupy Azoty w Puławach. Spółka podpisała porozumienie o współpracy z kanadyjską firmą MKango.
– Nie mogę się doczekać współpracy przy tym przełomowym projekcie dla Polski i Europy – twierdzi Jarosław Pączek, dyrektor Mkango Polska – To bardzo ekscytujące wydarzenie dla Polski w czasie, gdy Europa koncentruje się na upraszczaniu łańcuchów dostaw materiałów krytycznych, które są niezbędne przy przechodzeniu na ekologiczną gospodarkę.
W Puławach powstanie rafineria metali ziem rzadkich. Efektem przetwórstwa w zakładzie będą tlenki neodymu, prazeodymy, lantan oraz cer. Zakład rafinacji będzie oparty na kwasie azotowym do przetwarzania oczyszczonego koncentratu ziem rzadkich, który zostanie sprowadzony m.in. z kopalni Songwe Hill Rare Earths w Malawi.
Pierwiastki ziem rzadkich mogą znaleźć zastosowanie w różnych produktach. Są używane m.in. w branży automotive (produkcja akumulatorów i magnesów stałych silników elektrycznych). Można je także wykorzystać przy produkcji turbin wiatrowych, filtrów optycznych czy laserów. Metale ziem rzadkich to także składniki proszków polerskich, nawozów oraz barwników.
Dodaj komentarz