W naszym słowniku przemysłowym zaznajomiliśmy Was z kilkoma urządzeniami, które mają zastosowanie w różnych branżach przemysłu. Wiecie już na przykład, że śrutownik to maszyna, której rolą jest rozdrabnianie zboża na tzw. śrutę, a hydropulper odpowiada za rozwłóknianie masy celulozowej. Dzisiaj czas na urządzenie, które spełnia ważną rolę m.in. przy produkcji farb, lakierów czy artykułach chemii budowlanej.
Disolwer – bo o nim mowa – to urządzenie wykorzystywane do dyspergowania, mieszania i rozpuszczania cząstek stałych w cieczach. W zależności od wymagań producenta z danej branży, poszczególne disolwery są przeznaczone do mieszania wsadów o odpowiedniej objętości czy też są dostosowane do odpowiedniej lepkości produktu. Można również dobrać disolwer np. w zależności od wrażliwości wsadu na temperaturę.
Przykładowe wykorzystanie tego urządzenia zobaczycie w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”. Na nagraniu przedstawiliśmy cały proces produkcji powłok dachowych w firmie Proof-Tech. W disolwerze dokładnie mieszane są składniki warstwy nawierzchniowej, czyli: dyspersja polimerowa, wypełniacze, pigmenty oraz substancje pomocnicze. Po sprawdzeniu konsystencji do mieszaniny dodawany jest zagęstnik.
Z disolwera korzystają także inni producenci chemii budowlanej – maszyna może być używana np. przy wytwarzaniu lakierów, klejów, silikonów czy tynków akrylowych. Urządzenie ma także zastosowanie przy produkcji w innych branżach, jak przemysł spożywczy (pasty, sosy itp.) czy przemysł chemiczny (kremy, szampony, środki czystości).
Dodaj komentarz