Procesy produkcyjne, specyficzne urządzenia, działy fabryk czy nazwy stanowisk w przemyśle. To właśnie wyjaśniamy w naszym słowniku przemysłowym. Poprzednim razem opisywaliśmy na czym polegają roboty strzałowe. Tym razem przedstawiamy Wam urządzenie, które pełni ważną funkcję zarówno w zakładach stolarskich i ciesielskich, ale także w budownictwie i zakładach przemysłowych.
Piła taśmowa. Choć możemy się spotkać także z nazwą pilarka taśmowa, pilarka wstęgowa czy piła wstęgowa. To urządzenie o napędzie mechanicznym (głównie elektrycznym i spalinowym), które zawiera taśmę (czy też wstęgę) zębatą założoną na dwa koła, które po uruchomieniu odpowiadają za cięcie materiałów.
Pilarka wstęgowa jest mniej popularna od pił łańcuchowych czy tarczowych, ale może mieć równie istotne zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i na budowie. Pilarka taśmowa bardzo dobrze radzi sobie z przecinaniem prętów, drutów, blachy, ale także z suchym drewnem. Pilarki są często na wyposażeniu zakładów ciesielskich i stolarskich ale pomagają także murarzom np. podczas przycinania pustaków.
Zaletą pił taśmowych w porównaniu do innych typów pilarek jest gładka powierzchnia cięcia. Materiału nie trzeba dodatkowo szlifować. Co więcej, piły wstęgowe charakteryzują się także tym, że możemy wycinać nimi skomplikowane i nieregularne kształty.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy pił taśmowych. Pił „ręcznych”, możemy użyć w dowolnym miejscu, są one mniejsze i lżejsze. Natomiast pilarki „stacjonarne” są umieszczone w odpowiednim miejscu warsztatu lub też zakładu produkcyjnego. U góry strony przypominamy odcinek programu „Fabryki w Polsce”, w którym pokazaliśmy proces tworzenia maszyn rolniczych w firmie Michalak. W czasie produkcji narzędziem, które odpowiadało za cięcie stalowych profili była właśnie piła taśmowa.
Dodaj komentarz