Tego produktu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pepsi, popularny napój gazowany towarzyszy nam od kilkudziesięciu lat. Jednak z pewnością wielu z Was jest ciekawych, jak przebiega jego produkcja. W tym celu odwiedziliśmy największy europejski zakład koncernu – w Michrowie.
Z oczywistych powodów w programie nie możemy odsłonić wszystkich tajemnic produkcji Pepsi. To wiedza ściśle strzeżona, do której dostęp na całym świecie ma niewielu pracowników.
Jednak z programu dowiecie się kilku istotnych informacji. Z jakiej wody powstaje Pepsi? Jakie parametry badają technicy w laboratorium? Na czym polega unikalność technologicznej linii „Jambo”. O tym (i nie tylko!) w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce EXTRA!
Pepsico
Caleb Bradham. To on, farmaceuta z Północnej Karoliny miał pod koniec XIX wieku opracować recepturę napoju Pepsi. Kilkadziesiąt lat później produkt zaczął być popularny na całym świecie – już w 1950 r. Pepsi była obecna w 60 krajach.
Trzeba jednak pamiętać, że cały koncern Pepsico to nie tylko popularny napój gazowany. W 1965 r. doszło do podpisania umowy pomiędzy Donaldem Kendalem, ówczesnym prezesem Pepsi-Cola oraz Hermanem Layem – prezesem Frito-Lay. To połączenie doprowadziło do tego, że obecnie amerykańska firma jest wiodącym producentem napojów bezalkoholowych i przekąsek.
– Dziś PepsiCo jest jedną z najbardziej podziwianych firm, której produkty dostępne są w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie, a każda z 22 najlepiej sprzedających się marek generuje w ciągu roku przychody przekraczające jeden miliard dolarów amerykańskich – informuje koncern na swojej stronie internetowej.
Oprócz Pepsi, amerykańska firma produkuje także takie napoje, jak: 7UP, Lipton Ice Tea, Mirinda czy Mountain Dew. Natomiast w „spożywczych” zakładach powstają chipsy i chrupki – m.in. Lay’s, Cheetos, Twistos czy Star Chips.
A od kiedy Pepsi jest obecna w Polsce? Pierwszy napój nad Wisłą zagościł w latach 70., natomiast zakłady produkcyjne powstały dwadzieścia lat później. Obecnie Pepsico posiada fabryki w Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim oraz Tomaszowie Mazowieckim.
Dodaj komentarz