Zakład produkcyjny, który chce się rozwijać i generować zyski nie może sobie pozwalać na długie przestoje. Niestety maszyny i narzędzia doświadczają usterek, a czasem poważnych awarii. Nawet niewielki defekt może wpłynąć na całą produkcję. Jeżeli fabryka nie wyprodukuje towaru w terminie traci zaufanie klientów, może także narazić się na kary finansowe. Do przeciwdziałania takim sytuacjom służy jeden z działów w zakładach produkcyjnych.
Najważniejszym celem działu utrzymania ruchu jest zapewnienie płynnego i sprawnego funkcjonowania produkcji. Na co dzień pracownicy działu odpowiadają za m.in. organizowanie przeglądów i remontów poszczególnych urządzeń czy analizę stanu technicznego maszyn. Ich zadania to także zapewnienie części zamiennych dla fabryki czy nadzorowanie stanu zapasów (magazynu) zamienników.
Jednakże kluczowa rola pracowników działu utrzymania ruchu następuje w przypadku awarii.
– Nasz dział jest jak pogotowie. Musimy możliwie szybko zjawić się tam, gdzie jest potrzebna pomoc – powiedział w programie „Akcja Rekrutacja” Kamil Otola, technik utrzymania ruchu w Hager Polo Produkcja. Pełny odcinek programu możecie zobaczyć u góry strony.
Coraz częściej do prawidłowego utrzymania ruchu w fabrykach wykorzystywane są systemy informatyczne. Dzięki nim możliwy jest monitoring efektywności maszyn czy też zarządzanie informacjami o stanie parku maszynowego. Warto także wspomnieć o kamerach termowizyjnych. To również pomocne urządzenie podczas diagnostyki maszyn. Poprzez kamery termowizyjne technicy mają możliwość np. dokonać pomiaru temperatury w dowolnym punkcie maszyny.
Kto może pracować w dziale utrzymania ruchu? Najczęściej od kandydatów wymaga się umiejętności technicznych, znajomości problematyki napraw i konserwacji maszyn oraz doświadczenia zawodowego w działach technicznych lub automatyki przemysłowej.
– Nasza praca jest wymagająca, ale daje bardzo duże możliwości rozwoju – podkreślał w naszym programie Kamil Otola.
Dodaj komentarz