Niskoadmowe złoża fosforytów. To jeden z surowców, które są w nieustannym zainteresowaniu Grupy Azoty Police. Na początku lutego spółka podpisała trójstronny kontrakt o wartości prawie 250 mln zł na dostawę tego produktu. Z kim została zawarta transakcja oraz dlaczego Azoty poszukują akurat tego materiału?
Niskoamdowe złoża fosforytów to podstawowy surowiec produkcji nawozów wieloskładnikowych. – Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich) – informuje Grupa Azoty.
Polski producent nawozów chemicznych podpisał kontrakt ze spółkami: Ameropa AG (sprzedający) oraz Somiva ( producent – spółka zarządzająca kopalnią fosforytów). Somiva od 25 lat wydobywa fosforyty z kopalni Ndiendoury-Ouali Diala w Senegalu. Firma dostarcza swoje produkty do państw europejskich, afrykańskich, bliskowschodnich i amerykańskich.
Kontrakt na dostawy surowca jest wart 64 mln dolarów. Azoty będą mieć dostęp do niskoadmowych złóż fosforytów do 2021 roku.
W komunikacie prasowym zwrócono uwagę, że Grupa Azoty od lat kupuje fosforyty od „głównych i najbliższych logistycznie” dostawców. – Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police.
Dodaj komentarz